Sport i wykorzystanie suplementacji

pływak

Sport i wykorzystanie suplementacji

Suplementacja to słowo, które zawsze pojawia się w kontekście sportowego trybu życia oraz zdrowej diety. Dla zawodowych sportowców, trenerów i osób trenujących z dużą intensywnością branie suplementów jest czymś zupełnie normalnym. Warto wiedzieć, że suplementacji może potrzebować każdy, nawet ten, kto amatorsko biega lub zaczął swoją przygodę z siłownią. Dlaczego suplementacja w sporcie jest ważna? I jak wykorzystać ją w prawidłowy sposób?

Organizm sportowca – organizm o większych potrzebach

Niezależnie od tego, jak intensywny jest twój tryb życia, ile razy w tygodniu ćwiczysz i jaką dyscyplinę sportową wybrałeś, potrzeby twojego organizmu są znacznie większe od organizmu osób prowadzących kanapowy styl życia. W trakcie każdego treningu spalasz mnóstwo kalorii, tracisz ogromne ilości wody, a wraz z nimi również cenne minerały. Ćwiczenie ma niewątpliwie pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia, kondycję i siłę, o ile oczywiście łączy się ono z dobrym żywieniem oraz odpowiednio dobraną suplementacją. Warto pamiętać o tym, że sportowcy, czy to amatorzy, czy zawodowcy, powinni w ciągu dnia spożywać więcej kalorii (nie bez przyczyny klasyczne diety mają od 1200 do 3000 kcal, a diety sportowców zaczynają się od pułapu 2500 kcal), ale także przyjmować środki, które pozwolą na właściwe funkcjonowanie organizmu w trudnych dla niego warunkach.

suplementy diety

Suplementy diety – czym są i dlaczego się ich boimy?

Samo słowo suplement pochodzi od łacińskiego supplementum i oznacza nic innego, jak dodatek, uzupełnienie. Dlatego suplementem diety nazywamy środki spożywcze, które w pewien sposób uzupełnią naszą dietę o wartości odżywcze, których nie możemy przyswoić w naturalny sposób lub spożywamy ich zbyt małą dawkę w tradycyjnych pokarmach. Najczęściej wraz z suplementem dostarczane są nam witaminy i minerały, które pomagają w lepszym funkcjonowaniu organizmu. Dobrze nam znane są na przykład tabletki z magnezem czy witaminą D3, które uzupełniają to, czego zazwyczaj nam brakuje. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę suplementy dla sportowców sprawa zaczyna się komplikować. Ich rodzajów jest bardzo wiele, a samemu trudno znaleźć w nich rozeznanie. Nie bezpodstawna jest więc obawa, że możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak włączyć suplementację w swój codzienny tryb życia i skorzystać na tym, a nie stracić?

Praktyczne wykorzystanie suplementacji w sporcie

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest po prostu konsultacja ze specjalistą. Pamiętajmy, że suplementy mają formę leków, a przedobrzenie z niektórymi witaminami czy substancjami może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jeśli więc chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i efektywnością w sporcie, warto poświęcić czas, energię oraz pieniądze na wizytę u doświadczonego lekarza lub dietetyka. Dopasowanie odpowiedniej suplementacji polega przede wszystkim na wykonaniu badań, głównie morfologii krwi i oznaczeniu poziomu minerałów, na przykład magnezu, żelaza czy potasu. Dodatkowo na podstawie wywiadu lekarz lub dietetyk jest w stanie stwierdzić, jak intensywny jest nasz styl życia i w jaki sposób sport przyczynia się do niedoborów witamin i minerałów. Dzięki temu do obecnego stanu naszego organizmu zostanie nam przypisany suplement lub nazwa składników, które powinny znaleźć się jako uzupełnienie w naszym żywieniu.

Praktyczne wykorzystanie suplementacji w sporcie to przede wszystkim kwestia bardzo indywidualna. Podczas gdy jeden sportowiec odznacza się świetnym poziomem magnezu, inny może odczuwać fizycznie skutki jego niedoboru. Dlatego chcąc sobie pomóc, powinniśmy skonsultować się z profesjonalistą.

You May Have Missed