Kolarstwo to sport olimpijski podzielony na kilka słynnych poddyscyplin, które łączy jedno – wyścig na rowerze. Każdy rodzaj kolarstwa ma odrębne reguły, trasy oraz typ roweru nadający się do danych warunków.
Kolarstwo dawniej
Najstarsza i najpopularniejszą dyscypliną kolarską jest kolarstwo szosowe, które odbywa się na ulicach przy użyciu rowerów szosowych. Jest to jeden z najczęściej uprawianych sportów amatorskich, który do kanonu olimpijskiego wszedł ponownie (wcześniej był obecny, a później został wycofany) w 1912 roku.
Wyścigi rowerowe w trudnym terenie
Zupełnie inną formą kolarstwa jest kolarstwo górskie. Wyścig rozgrywa się w trudnym terenie, więc potrzebny jest też cięższy, przystosowany do warunków rower zwany górskim. W 1996 roku sport ten został oficjalnie przyjęty do grupy sportów olimpijskich.
Rywalizacja na specjalnych torach
Kolarstwo szosowe to kolejna poddyscyplina olimpijska kolarstwa, w której zawody odbywają się na charakterystycznych torach podobnych do klasycznej bieżni lekkoatletycznej, z tym że tor jest bardziej nachylony, by w trakcie wyścigu kolarze mogli utrzymać stałą prędkość. W kolarstwie szosowym używa się lżejszego, prostszego w konstrukcji roweru.
Do grupy sportów rowerowych na Igrzyskach Olimpijskich niedawno dołączył również BMX, czyli słynna dyscyplina sportowa, która powstała w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i polega na wykonywaniu akrobacji na rowerze zwanym właśnie BMX.
Wszystkie rodzaje kolarstwa są stałym elementem Letnich Igrzysk Olimpijskich.