Jak zacząć się zdrowo odżywiać?
Zdrowe odżywianie to klucz nie tylko do świetnie wyrzeźbionej, szczupłej sylwetki, ale także dobrego samopoczucia na co dzień. Aby jednak osiągnąć wymarzone cele, musisz wyrzucić ze słownika słowo „dieta” w jego tradycyjnym rozumieniu. Zamiast niego zapoznaj się z zasadami zrównoważonego, harmonijnego żywienia, dzięki któremu będziesz pełen sił i energii do działania! Podpowiadamy, jak zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem!
Planuj posiłki z głową
Planowanie to obsesja naszych czasów. I o ile nie każdy potrzebuje każdego dnia konkretnej listy rzeczy do zrobienia, o tyle planowanie posiłków to bardzo rozsądna opcja, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Przede wszystkim na podstawie tygodniowego jadłospisu możesz sporządzić rozsądną listę zakupów. Dzięki temu przestaniesz wyrzucać niewykorzystane produkty spożywcze, które często zalegają w lodówce aż do zepsucia. Poza tym planowanie pozwala uniknąć podjadania, które jak wiadomo jest jedną z głównych przyczyn tycia! Zacznij od planowania dziennego. Przygotuj dla siebie i bliskich lunch-boxy, dzięki którym nie będą musieli zabijać głodu kupnymi słodyczami. Z czasem dojdziesz do wprawy, a jedzenie co kilka godzin stanie się czymś zupełnie naturalnym!
Nie licz kalorii, ale sprawdzaj zawartość węgli, białka i tłuszczów
Szczególnie osoby, które marzą o tym, by się odchudzić, zaczynają obsesyjnie liczyć kalorie. I rzeczywiście ich nadwyżka spożywana każdego dnia znacznie przyczynia się do wzrostu masy, jednak w układaniu codziennego jadłospisu o wiele bardziej od liczenia kalorii sprawdzi się liczenie makroskładników! Makroskładniki, czyli węglowodany, białko i tłuszcze to podstawowe składniki naszej diety, które powinny znaleźć się w każdym głównym posiłku (na śniadanie, obiad i kolację). Jeśli w daniu znajdują się węgle, białko i tłuszcz w odpowiednich proporcjach, możemy mówić o dobrze skomponowanym posiłku. Dlaczego to takie ważne? Bo węglowodany zapewniają nam energię, a zatem ich brak w diecie może skutkować apatią, znużeniem, a nawet omdleniami. Białka odpowiadają za budowę mięśni oraz uczucie sytości, są niezwykle ważne szczególnie u osób szczupłych, a także dzieci, które wciąż się rozwijają. Zdrowe tłuszcze, czyli między innymi kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, usprawniają pracę mózgu i serca. Komponowanie posiłków zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze nie jest trudne, jednak na początek warto poczytać, jakie produkty spożywcze stanowią źródło węglowodanów, białek i tłuszczów. I tak odpowiednio:
- Węglowodany to zboża, kasze, płatki, pieczywo, ale także owoce i warzywa.
- Białko to przede wszystkim mięso, nabiał, jajka oraz rośliny strączkowe, soczewica, ciecierzyca, fasola.
- Tłuszcze to głównie ryby, orzechy oraz oleje, na przykład kokosowy czy lniany.
Do każdego swojego dania wybierz produkt z każdej z trzech grup. Nie zapomnij też o niezwykle ważnych owocach i warzywach!
Do każdego posiłku dodaj owoc lub warzywo
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od wielu czynników, ale zdrowe odżywianie jest jednym z najważniejszych. Robisz okresowe badania krwi i wiecznie brakuje Ci magnezu, żelaza albo witamin? To znak, że w Twoim odżywianiu jest za mało owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów. Dobrym sposobem na spożywanie większej ilości tych produktów jest dodawanie do każdego głównego posiłku jakiegoś warzywa lub owocu. Obiad z surówką jest czymś zupełnie normalnym, podobnie jak jaglanka z bananem na śniadanie czy kanapka z ciemnego pieczywa z szynką, pomidorem i szczypiorkiem. Nie zapominaj o tym, a naprawdę poczujesz się lepiej!
Początek przygody ze zdrowym odżywianiem nie musi oznaczać drastycznego zmniejszania ilości kalorii w ciągu dnia czy nawet wykluczania produktów (z wyjątkiem fast foodów, słodkich napojów i batoników!) z jadłospisu. Podejdź do sprawy racjonalnie i zacznij od budowania swojej świadomości na temat tego, co w diecie zdrowe, a co nie!