Trening EMS – elektrostymulacja mięśni. Czy warto?
W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego pojawia się coraz więcej rozwiązań mających ułatwiać kształtowanie wymarzonej sylwetki bez konieczności wylewania hektolitrów potu na siłowni. Jednym z nich jest trening EMS, którego zadaniem jest pobudzanie mięśni do pracy poprzez ich elektrostymulację. Czy elektrostymulator przynosi efekty? Kto powinien unikać ćwiczeń pod prądem?
Co to jest EMS?
Trening EMS obejmuje ćwiczenia fizyczne, które wykonuje się z wykorzystaniem innowacyjnej technologii. Wszystko polega na tym, że podczas aktywności fizycznej osoba trenująca jest podłączana do specjalnego stroju wyposażonego w elektrody, które pozwalają mózgowi efektywniej wysyłać impulsy do układu mięśniowego. Ta metoda treningowa zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Elektrostymulatory pojawiają się nie tylko na siłowniach, lecz także w ośrodkach rehabilitacyjnych.
Jak działa elektryczny stymulator mięśni?
Każdy, kto chce rozpocząć trening EMS, by osiągnąć upragnioną sylwetkę, musi najpierw wykonać skrupulatną analizę składu działa. Dzięki temu uzyskasz szereg cennych informacji, które pozwolą Ci ustalić, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze. Najlepiej przystąpić do treningu EMS pod czujnym okiem profesjonalnego trenera, który będzie wiedział, jak przeanalizować wszystkie dane i opracować skuteczny plan treningowy.
Przed treningiem musisz założyć na siebie niezbędny ekwipunek składający się z kamizelki, pasa biodrowego oraz opasek na uda i ramiona. Do poszczególnych elementów stroju podłączone są elektrody, które poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych wspomagają pracę mózgu, dzięki czemu jest on zdolny do efektywniejszego aktywowania mięśni do pracy. Częstotliwość impulsów elektrycznych jest starannie dopasowana do konkretnej grupy mięśniowej, aby zagwarantować jak najlepsze efekty treningu EMS. Warto wspomnieć, że całość jest bezbolesna i bezpieczna dla organizmu. Taka informacja z pewnością uspokoi osoby, które obawiają się, że trening EMS niesie za sobą skutki uboczne. Specjaliści twierdzą, że trwający 20 minut trening bazujący na elektrostymulacji mięśni może zastąpić nawet trzygodzinną aktywność na siłowni z wykorzystaniem maszyn lub wolnych ciężarów.
Trening EMS – efekty
Największymi zaletami treningu z elektrycznym stymulatorem mięśni jest krótki czas trwania oraz efekty, jakie można w ten sposób osiągnąć. Wystarczy jedna 20-minutowa sesja raz w tygodniu, by zaobserwować pożądane rezultaty. Podczas treningu EMS można spalić nawet 1200 kcal, dlatego jest to świetna metoda dla osób, które chcą się szybko pozbyć zbędnych kilogramów.
W przypadku EMS nie jest wymagane wieloletnie doświadczenie sportowe, ponieważ podczas treningu najczęściej wykorzystuje się podstawowe ćwiczenia. Dlatego z metody tej z powodzeniem mogą korzystać osoby, które dotychczas nie miały styczności z regularną aktywnością fizyczną.
Ćwiczenia ze stymulatorem mięśni sprzyjają nie tylko redukcji niepożądanej tkanki tłuszczowej, lecz mogą również pomóc Ci w poprawie ogólnej wydolności fizycznej. Ponadto EMS zwiększa wytrzymałość tłuszczową, ujędrnia skórę i zmniejsza dolegliwości bólowe w obszarze stawów.
Trening EMS – przeciwskazania
Wspominaliśmy już, że elektrostymulacja mięśniowa jest bezpieczna dla zdrowia, jednak nie każdy może korzystać z tej formy treningowej. Dlatego przed rozpoczęciem aktywności z EMS zaleca się wykonanie niezbędnych badań. Wśród osób, które nie powinny korzystać z elektrostymulatora znajdują się kobiety w ciąży, ponieważ do tej pory nie ustalono jeszcze, jaki wpływ na rozwój płodu mają impulsy elektryczne. Używanie EMS nie jest wskazanie również osobom z rozrusznikami serca, ponieważ impulsy elektryczne mogą źle wpływać na pracę urządzeń. Negatywnych skutków ubocznych treningu EMS muszą obawiać się osoby borykający się z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i epilepsją.
Jeśli nie stwierdzono u Ciebie żadnych przeciwskazań i chcesz się przekonać, czy warto wykonywać trening EMS, pozostaje Ci tylko znaleźć siłownię, która umożliwia swoim klientom korzystanie z elektrostymulatora mięśni.