Piłka ręczna – zasady gry
Piłka ręczna to dyscyplina sportowa, w której polscy zawodnicy odnoszą coraz więcej sukcesów. Wyjątkowe rezultaty rodzimych szczypiornistów sprawiają, że sport ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak wygląda boisko do piłki ręcznej? Jaki jest czas gry? O wszystkich najważniejszych zasadach przeczytasz w niniejszym wpisie.
Podstawowe zasady gry w piłkę ręczną
W Polsce piłka ręczna znana jest również pod nazwą szczypiorniak, a grające w nią osoby określane są jako szczypiorniści. Wzięło się to stąd, że w naszym kraju tę dyscyplinę sportową spopularyzowano w miejscowości Szczypiorno, którą w 1976 roku uznano za jedną z dzielnic Kalisza.
Każdy zespół w piłce ręcznej składa się z czternastu zawodników, jednak jednocześnie na boisku może przebywać tylko siedmiu graczy. Pozostali to tak zwani rezerwowi, którzy mogą zastąpić podstawowych zawodników, jeśli trener podejmie taką decyzję. Punkty w piłce ręcznej zdobywa się poprzez trafianie piłką do bramki przy użyciu wyłącznie rąk. Zwycięska drużyna musi mieć przynajmniej jeden punkt przewagi nad rywalem. W przypadku remisu po zakończeniu podstawowego czasu gry konieczne jest rozegranie dogrywki, która musi zdecydować o losach spotkania.
Zastanawiasz się, ile trwa mecz piłki ręcznej? Spotkanie jest podzielone na dwie połowy po 30 minut, co oznacza, że całość zajmuje 60 minut (bez ewentualnej dogrywki). Między połowami zarządzana jest dziesięciominutowa przerwa, podczas której zawodnicy udają się do szatni, aby odpocząć, przygotować się do dalszej walki i przenalizować swoją grę ze sztabem trenerskim.
Zgodnie z zasadami piłki ręcznej gol może być uznany wyłącznie w momencie, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową. Po trafieniu gra jest wznawiana przez drużynę, która straciła punkt.
Fair play, czyli ilu sędziów czuwa nad przebiegiem meczu piłki ręcznej?
Gry zgodnej z zasadami piłki ręcznej podczas meczu pilnuje dwóch głównych arbitrów, którzy decydują o faulach i rozstrzygają ewentualne spory na boisku. Poza parkietem można spotkać jeszcze dwóch sędziów, którzy siedzą przy stoliku. Jeden z nich pilnuje czasu gry i zatrzymuje zegar, gdy taką decyzję podejmą sędzie główny. Drugi pełni rolę sekretarza i zajmuje się protokołowaniem wydarzeń na boisku. Pracę sędziów przy stoliku mogą obserwować specjalni delegaci, którzy weryfikują, czy wszystkie przepisy gry w piłkę ręczną są egzekwowane.
Jak wygląda piłka do ręcznej? Kilka ciekawostek technicznych
Wymiary boiska do piłki ręcznej to 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Na obu końcach pola gry ustawione są bramki o dwóch metrach wysokości i trzech metrach szerokości. W tak zwanym polu bramkowym może przebywać tylko jeden zawodnik z drużyny – bramkarz.
Piłka do ręcznej wyglądem przypomina modele dedykowane piłkarzom, jednak jest ona zdecydowanie mniejsza. Gumowa dętka pokryta jest panelami wykonanymi ze skóry licowej lub nowoczesnego tworzywa syntetycznego. Piłka powinna mieć obwód nieprzekraczający 60 cm, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 425-475 g. Nieco inna specyfikacja jest uznawana w przypadku piłki ręcznej kobiet. W tej kategorii akcesorium może mieć obwód 54-56 cm i wagę na poziomie 325-400 g.
Pozycje w piłce ręcznej
W piłce ręcznej wyróżnia się cztery podstawowe pozycje:
- bramkarz – zawodnik, który może dotykać piłki rękami i nogami w strefie obrony; jego głównym zadaniem jest ochrona drużyny przed utratą punktów.
- obrotowy – gra między obrońcami drużyny przeciwnej i oczekuje na piłkę, po której otrzymaniu obraca się i wykonuje rzut na bramkę; do jego zadań zalicza się pomoc bocznym rozgrywającym poprzez robienie tak zwanej zasłony i dezorganizowania współpracy przeciwników.
- rozgrywający – w każdej drużynie występuje trzech zawodników na tej pozycji, którzy grają zajmują lewą i prawą stronę boiska oraz jego środek; do zadań gracza należy rozgrywanie piłki i próby zdobycia gola z dużej odległości.
- skrzydłowi – zajmuje lewą lub prawą stronę boiska, w zależności od naturalnych predyspozycji; zajmuje się wykonywaniem rzutów z ostrego kąta i obieganiem rozgrywających; atutem skrzydłowego jest wyjątkowa szybkość.