Jakie buty do gry na sztucznej murawie?
Zależy Ci na najwyższym komforcie gry, ograniczonym do minimum ryzyku ewentualnej kontuzji oraz wynikach, które doprowadzą Twoją drużynę do zwycięstwa? W takim razie musisz zadbać nie tylko o właściwe nastawienie, ale również… odpowiednio dobrane akcesoria. Dziś przyjrzymy się bliżej wymaganiom jakie mają sztuczne murawy piłkarskie.
Czy na tego typu nawierzchniach można grać w dowolnie wybranym obuwiu? A może buty do gry na sztucznej murawie odznaczają się jakimiś specyficznymi cechami? Po lekturze dzisiejszego artykułu odpowiedzi na te pytania będą dla Ciebie jasne.
Buty do gry na sztucznej murawie – jak wybrać najlepsze?
Właściwie skompletowany zestaw ubrań, obuwia oraz akcesoriów stanowi absolutny must-have każdego piłkarza – niezależnie od tego czy jest to osoba, która niedawno zaczęła uczęszczać na regularne treningi czy też profesjonalny zawodnik, którego poczynania na boisku z uwagą śledzą miliony ludzi na całym świecie. Obowiązkowa jest tutaj więc nie tylko koszulka z długim lub krótkim rękawem wykonana z oddychającego i pochłaniającego nadmiar potu materiału, a także sportowe spodenki, wysokie skarpetki piłkarskie, ale również buty do gry w piłkę nożną, które muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju nawierzchni na jakiej będą się rozgrywać mecze bądź treningi.
Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden, uniwersalny model, który doskonale sprawdzi się na trawie, hali, czy tartanie. Poszczególne rodzaje butów piłkarskich różnią się od siebie poszczególnymi cechami i tak oto korki wyposażone w zwiększające przyczepność kolce przeznaczone są do gry na trawie, z kolei buty do gry na sztucznej murawie, a więc chociażby te w postaci butów na orlika, stworzone zostały z myślą o twardszych nawierzchniach.
Nie przykładając uwagi do wyboru właściwych butów do gry na sztucznej murawie nie tylko efektywnie zwiększamy ryzyko kontuzji (m.in. ze względu na fakt, że obuwie nie zapewnia optymalnej amortyzacji i stabilizacji), ale też narażamy mięśnie oraz stawy na dotkliwe w skutkach kontuzje, które na długo mogą nas wyłączyć z treningów.
Buty na orlika: turfy a może korki?
Jakie więc buty na orlika będą właściwym wyborem? W oparciu o powyższe informacje, warto iść w ślady najlepszych z najlepszych i wybierając się na spontaniczny mecz kolegami lub też profesjonalny trening całej drużyny na boisku ze sztuczną nawierzchnią, zdecydować się na jedną z dwóch, następujących opcji.
Korki do gry na sztucznej murawie
Czy korki do gry na sztucznej murawie to dobry pomysł? Jeżeli są to buty z podeszwą AG (artificial grass), to jak najbardziej! Tego typu buty do gry na sztucznej murawie posiadają bowiem nie tylko odpowiednio wyprofilowaną konstrukcję, ale również dodatkowe elementy wpływające na zwiększenie komfortu gry i lepsze czucie piłki oraz przyczepność. Podeszwy korków AG wyposażone są w wykonane z materiału syntetycznego kołki, które są znacznie krótsze niżeli te obecne na modelach dedykowanych do używania na naturalnych nawierzchniach, a dodatkowo jest ich znacznie więcej.
Turfy na orlika
W kategorii idealne buty na sztuczną murawę zdecydowanie wygrywają turfy, a więc buty do gry w piłkę nożną zazwyczaj oznaczane symbolem TF bądź też TT, które w porównaniu ze wcześniej opisywanymi korkami pozwalają na znacznie lepsze i bardziej naturalne ułożenie stopy w bucie. Gra w nieodpowiednio dobranych butach jest najprostszym przepisem na problemy ze stawami kolanowymi wywoływane poprzez przeciążenia wynikające właśnie z nieprawidłowego ustawienia stóp.
Po czym poznać turfy na orlika? Ich cechą rozpoznawczą są gumowe podeszwy z gęsto rozmieszczonymi, niewielkimi wypustkami, które zapewniają dobrą przyczepność do nawierzchni niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Śnieg, deszcz, błoto, turfy w każdej sytuacji dadzą sobie radę i pozwolą na zaprezentowanie posiadanych umiejętności na boisku do piłki nożnej.