Jak szybko i efektywnie poprawić swoją wydolność?
Już na początku treningu czujesz zmęczenie? Chcesz cieszyć się dużą wytrzymałością i dobrą kondycją, ale odpadasz już na pierwszych kilometrach biegu? Nie martw się, z niską wytrzymałością organizmu da się walczyć. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, jak szybko i efektywnie poprawić swoją wydolność.
Czym jest wydolność organizmu?
Poprzez wydolność organizmu rozumie się jego zdolność do wykonywania wysiłku z zastosowaniem dużych grup mięśniowych. Innymi słowy jest to zdolność ciała do ćwiczeń, które wymagają zaangażowania rozległych grup mięśniowych. Wydolność organizmu bywa nazywana również kondycją. Jest ona niezbędna do codziennego funkcjonowania oraz wykonywania podstawowych czynności. Gdy wydolność jest zbyt niska, trudne dla człowieka stają się nawet podstawowe działania, jak chociażby wchodzenie po schodach, noszenie zakupów, a nawet spacer z rodziną czy przyjaciółmi.
Zdolności wysiłkowe
Wydolność organizmu bywa niekiedy nazywana również zdolnością wysiłkową. Składają się na nią:
- funkcje sensoryczno-motoryczne organizmu;
- metabolizm;
- termoregulacja;
- systemy energetyczne, w tym transport tlenu do narządów i komórek;
- procesy neurohormonalne.
Jak widać, na zdolności wysiłkowe składają się różne funkcje organizmu, które niezbędne są do jego prawidłowego funkcjonowania. Prowadzi to do wniosku, że wydolność jest właściwością, która typowa jest dla organizmu w stanie braku poważnych zaburzeń homeostazy i bez wyraźnych objawów zmęczenia.
Dbaj o zbilansowaną dietę
Skoro wydolność organizmu jest zależna od procesów metabolicznych, termoregulacji oraz procesów neurohormonalnych, walkę o jej podniesienie warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Wyłącznie zdrowa i zbilansowana dieta będzie w stanie dostarczyć człowiekowi wszystkich niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników. Najważniejsze – zrezygnuj z wszelkich używek!
Realizuj różne rodzaje treningu
Wybierając tylko jeden rodzaj treningu (na przykład tylko bieganie czy samą jazdę na rowerze), narażasz się nie tylko na monotonię, ale też na podnoszenie wydajności organizmu w ramach wyłącznie tych partii mięśniowych, które szczególnie zaangażowane są w wykonywanie danych ćwiczeń. Warto zatem pomyśleć o treningu łączonym, który będzie składał się z biegu, jazdy na rowerze, skakania na skakance oraz pływania. Chodzi o to, aby w ramach jednego treningu zmusić do działania wszystkie partie mięśniowe. Postaw na kwadrans biegu, pół godziny jazdy na rowerze i 10 minut ćwiczeń na skakance. Zacznij od jednej takiej partii. Po tygodniu wykonaj ją dwa razy, po dwóch trzy razy. Ćwicz tak trzy razy w tygodniu, a w dodatkowy, czwarty dzień udaj się na basen, gdzie zadbasz nie tylko o wydajność mięśniową, ale także oddechową. Po kilku tygodniach systematycznego wykonywania ćwiczeń wydolnościowych z pewnością zauważysz duże zmiany w swoim organizmie.
Zwiększ wydolność oddechową
Wspomniane treningi na basenie, jazda na rowerze czy bieganie (szczególnie w terenie) w sposób oczywisty podniosą Twoje możliwości oddechowe. Poświęć dodatkowo dziesięć minut dziennie na proste ćwiczenia oddechowe, które z powodzeniem możesz wykonać w łóżku – po przebudzeniu lub na chwilę przed pójściem spać. Wciągaj powietrze nosem – jak najwolniej, jak najgłębiej, aż do uczucia zajęcia całej objętości płuc. Wydech wykonuj ustami, również najwolniej, jak jesteś w stanie, aż do pełnego opróżnienia klatki piersiowej.
Szybkie i efektywne podniesienie wydolności organizmu jest możliwe wyłącznie dzięki systematycznym, angażującym całe ciało treningom, ćwiczeniom oddechowym oraz zbilansowanej, zdrowej diecie. Jeśli więc marzy Ci się wytrzymałość, szybkość i zwinność, zadbać musisz o cały organizm. Po kilku tygodniach z pewnością dostrzeżesz zmiany, dzięki którym nawet dziesiąte piętro bez windy nie będzie Ci straszne!