Co jeść przed treningiem?
W życiu każdego miłośnika aktywnego trybu życia zdrowa i zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie. Posiłki spożywane przed treningiem mogą wpływać na naszą formę i samopoczucie. Rano najlepiej wybierać pokarmy charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym, gdyż umożliwia to spalanie kalorii i pozbywanie się niepożądanej tkanki tłuszczowej. Posiłki muszą być bogate w skrobię i mieć umiarkowaną zawartość białek. Trzymanie się tych zasad sprawi, że nasza forma będzie świetna zawsze.
Dbałość o właściwe zasoby energetyczne
Twój organizm potrzebuje siły, by sprostać intensywnym treningom na siłowni lub sali fintess. Musisz mu więc zagwarantować optymalne zasoby energetyczne, by nie obciążyć go przesadnie w czasie sesji treningowej. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu nasz trening stanie się o wiele efektywniejszy.
Co jeść na śniadanie?
Amerykańscy naukowcy dowodzą, że na śniadanie najlepiej spożywać pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Choć wydatek kaloryczny będzie taki sam jak w przypadku jedzenia o wysokim indeksie glikemicznym, umożliwimy sobie lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego przed pójściem do siłowni lub klubu fitness warto uzupełnić swój talerz o produkty odznaczające się niskim indeksem glikemicznym. Dlatego powinniśmy zrezygnować w porze śniadaniowej z napojów energetycznych, batonów, chleba i różnego rodzaju przekąsek. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór jourtu z owocami i niskosłodzonym musli.
Jakie posiłki przygotowywać?
Jeśli pragniesz iście olimpijskiej formy uzupełnij swój codzienny jadłospis dietą bogatą w skrobię, zrównoważoną ilość białka oraz pokarmy o niskiej zwartości tłuszczu. Unikaj przede wszystkim tak zwanych złych tłuszczów, czyli nasyconych kwasów tłuszczowych. Usztywniają one tętnice, które w czasie wysiłku fizycznego powinny cechować się elastycznością, umożliwiającą poprawne doprowadzanie krwi do mięśni. Złe tłuszcze występują głównie w serach, śmietanie oraz maśle. Ich ogromne ilości można znaleźć w jedzeniu typu fast-food, tj. pizza czy hamburgery.
Z czego zrezygnować?
W pierwszej kolejności twoje menu musi zostać pozbawione słodyczy. Oczywiście nikt nie mówi, że musisz całkowicie zrezygnować z cukrów. Jednak ulubiony baton lepiej zastąpić owocem lub odżywką białkową. Słodycze podnoszą poziom glikemii zbyt mocno, czego efektem może być hipoglikemia. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że nagłe zmęczenie nie jest najlepszym przyjacielem osoby uprawiającej jakąkolwiek dyscyplinę sportową.
W twoim menu nie powinny też znaleźć się zbyt tłuste potrawy, które są ciężkostrawne i mogą skutkować wieloma przykrymi schorzeniami lub chorobami, szczególnie, jeśli są spożywane w nadmiernej ilości.
Jedzenie tuż przed treningiem
Organizm potrzebuje czasu, by strawić dostarczane mu przez nas poszczególne składniki. Proces trawienia nie powinien zakłócać nam sesji treningowej, dlatego wielu specjalistów zaleca, by nie spożywać żadnych posiłków na 2-3 godziny przez przystąpieniem do wysiłku fizycznego. Ciało musi przyswoić dostarczone mu wcześniej składniki odżywcze, zanim zostanie poddane intensywnym ćwiczeniom.
Co jeść po treningu?
Po każdej sesji treningowej najważniejsza jest regeneracja organizmu. Naładowane „baterie” pozwolą ci na dalszą pracą nad rozwojem swojej sylwetki i osiąganie postawionych celów. Gdy ciało poci się w wyniku wysiłku fizycznego, traci wodę, minerały oraz szereg życiodajnych substancji odżywczych. Organizm musi wchłonąć substancje odżywcze, które są pewnego rodzaju pokarmem dla mięśni. Nabranie energii na nowo wymaga jedzenia bogatego w węglowodany, białka i tłuszcze w umiarkowanej ilości.