Dla kogo triathlon?
Są dyscypliny sportowe, które z powodzeniem mogą uprawiać nawet amatorzy i to bez zakupu dodatkowego sprzętu czy specjalnych przygotowań. Są jednak również i takie, które nie należą do najłatwiejszych, a co za tym idzie – nie każdy może je uprawiać. Triathlon zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. Wytrzymałość, mocne nerwy, samozaparcie, samodyscyplina, ponadprzeciętna kondycja – to tylko niektóre warunki, jakie musi spełnić zawodnik. Zatem dla kogo triathlon?
Triathlonista z definicji
Na początku małe przypomnienie – triathlon to dyscyplina sportowa obejmująca kolejno: pływanie, kolarstwo oraz bieganie. Proporcje dystansowe to z reguły 1,5km pływania, 40 km jazdy rowerem i 20 km biegu, choć w zależności od organizatorów oraz warunków na trasie może ulegać to małym zmianom. Nie trudno się więc domyślić, że triathlonista musi potrafić pływać, przemierzać długie odległości na rowerze, a także biegać. Dodajmy, że na końcowy wynik w zawodach składa się czas całkowity, czyli od startu, przez wszystkie dystanse przemierzone każdą z dyscyplin, przez zmianę strojów, aż do mety. Dlatego kluczowa jest dobra organizacja, wytrzymałość i kondycja.
Triathlon dla długodystansowców
Jeśli myślisz o starcie w zawodach triathlonowych, to musisz przede wszystkim zadać sobie pytanie o to, czy jesteś długodystansowcem. Nie ma się co oszukiwać, triathlon to w głównej mierze odległość, jaką należy pokonać z punktu A do punktu B i nie uda się to, jeśli nie jesteśmy wytrzymali. Bieganie na długich dystansach, pokonywanie znacznych odległości rowerem oraz przepływanie określonej ilości basenów musi zmieścić się w pewnej jednostce czasu. Jeśli więc zawsze byłeś dobrym sprinterem, ale twoja kondycja i wytrzymałość zawodziły w trakcie biegów długodystansowych, to prawdopodobnie triathlon nie jest dla ciebie.
Triathlon dla ludzi o dobrej kondycji
Nie jest tajemnicą, że w tego typu sportach liczy się przede wszystkim dobra kondycja, na którą składa się wiele czynników takich, jak wydolność oddechowa czy wytrzymałość mięśni. Kondycję możesz trenować, by z każdym dniem twój organizm mógł wytrzymać więcej, jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Trudności możesz mieć, jeśli zmagasz się ze schorzeniami układu krążenia. Warto zbadać wydolność serca poprzez wysiłkowe EKG, by sprawdzić, czy nasz organizm będzie w stanie sprostać tak ogromnemu wysiłkowi, jakim jest triathlon. Jeśli wyniki nie są zadowalające, to prawdopodobnie triathlon nie jest dla ciebie. Problemy z kondycją mogą też pojawić się, jeśli jesteś palaczem. Wydolność oddechowa jest wtedy znacznie osłabiona, a w triathlonie jest ona bardzo potrzebna. Podobnie zresztą jak siła w mięśniach, które muszą być odpowiednio ćwiczone poprzez trening siłowy. Co z tego, że dasz radę pod względem oddechowym czy krążeniowym, jeśli na pewnym etapie wyścigu nogi odmówią ci posłuszeństwa?
Triathlon dla indywidualistów
W definicji triathlonu znajdziemy słowa „sport typowo indywidualny”. I o tym musi pamiętać każdy, kto chciałby zacząć przygotowania do wyścigu. W triathlonie przez długie dystanse (odległościowe i czasowe) jesteś sam ze sobą, zmagasz się ze swoimi myślami, z długą walką w pojedynkę. Podobnie jest na treningach, które zajmują sporo czasu i również skupiają uwagę na własnych wynikach, efektywności, szybkości i wytrzymałości. Zatem w triathlonie świetnie poradzą sobie osoby, które lubią przebywać we własnym towarzystwie, a długotrwały wysiłek fizyczny jest dla nich okazją do odpoczynku od codzienności.
Triathlon dla walecznych
Poza przygotowaniem fizycznym do triathlonu musisz też być gotowy pod względem nastawienia psychicznego. Nie ma co ukrywać, że triathlon to długa walka, podczas której musisz znaleźć odpowiednią motywację. Są ludzie, którym nietrudno znaleźć ją w samym sobie, bo są w jakiś sposób uzależnieni od przekraczania własnych granic możliwości. Bez tego czynnika trudno będzie ukończyć wyścig, dlatego warto mieć cel – coś poza fizycznym przekroczeniem mety.
Dla kogo triathlon? Przede wszystkim dla ludzi wytrzymałych i to zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.