Triathlon dla początkujących – najważniejsze informacje

Triathlon dla początkujących – najważniejsze informacje

Triathlon dla początkujących – najważniejsze informacje

Wraz ze wzrostem zainteresowania bieganiem rośnie też popularność triathlonu. Dyscyplina ta wymaga ogromnych nakładów energii, czasu, cierpliwości oraz odpowiednich umiejętności i możliwości organizmu. Połączenie trzech dyscyplin sportowych sprawia, że triathlonowi mogą podołać tylko najbardziej wytrwali miłośnicy aktywności fizycznej. Ponadto triathlon jest skomplikowany pod względem logistycznym, bowiem musimy się wykazać nienaganną organizacją treningów i zdolnością skompletowania niezbędnego sprzętu. W niniejszym wpisie postaramy się powiedzieć ci wszystko, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z triathlonem.

Dystanse w triathlonie

Na łamach naszego bloga opisywaliśmy już poszczególne dystanse w triathlonie, jednak w ramach przypomnienia i wprowadzenia w temat początkujących fanów tej dyscypliny sportowej, poniżej prezentujemy listę wszystkich dystansów.

Super Sprint

0,6 km pływania, 15 km jazdy rowerem i 3 km biegu

Sprint

0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu

Olimpijski

1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu

International Triathlon Union (ITU)

4 km pływania, 130 km jazdy rowerem i 30 km biegu

Half-Ironman

1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem i 21 km biegu

Ironman

3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegu

Ultraman Triathlon

10 km pływania, 421 km jazdy rowerem i 84 km biegu

Na co musi się przygotować początkujący triathlonista?

Triathlon składa się z pływania, jazdy rowerem i biegania. Choć uprawianie tych dyscyplin osobno nie jest ekstremalnym wyzwaniem dla doświadczonych sportowców, połączenie ich sprawia, że stajemy przed bynajmniej niełatwym zadaniem. Chodzi nie tylko o znaczące obciążenia organizmu, ale również o biomechanikę ludzkiego ciała. Każda z dostępnych w triathlonie dyscyplin angażuje do pracy inne partie mięśniowe. Ciało więc wraz ze zmianą dyscypliny w triathlonie musi się bardzo szybko przyzwyczaić do innych ruchów i korzystania z innego sprzętu.

Pierwsza dyscyplina, z jaką musimy sobie poradzić podczas triathlonowych zmagań, to pływanie. Wielu ludzi lubi ten rodzaj aktywności fizycznej ze względu na to, że daje ona możliwość zrelaksowania się. Jednak nie w przypadku triathlonu, gdzie czas przepłynięcia określonej długości ma kluczowe znaczenie. Trzeba zaznaczyć, że pływanie jest o wiele bardziej wyczerpujące dla organizmu niż bieganie, co wiąże się również z większym wydatkiem kalorycznym. Dla przykładu weźmy osobę ważącą 68 kilogramów. W czasie jednego kilometra biegu wydatek energii dla takiego sportowca wyniesie ok. 70 kilokalorii. Przepłynięcie takiej samej odległości wiąże się już z wydatkiem energii na poziomie ok. 280 kilokalorii. Znaczna różnica w wydatku energii wynika z oporu, jaki stawia nam woda, która jest prawie tysiąc razy gęstsza niż powietrze.

Po wyjściu z wody musimy wsiąść na rower i pokonać określony dystans, w zależności od kategorii triathlonu, w jakim bierzemy udział. Jak łatwo można odczytać z podanych przez nas w tym wpisie informacji może to być 15 km w przypadku super sprintu, a może być i 421 km, jeśli wystartujemy w tak zwanym Ultramanie. Oczywiście super sprint będzie wystarczającym dystansem dla początkujących fanów triathlonu.

Na koniec czeka nas jeszcze bieg. Musimy zawsze pamiętać, że nasze ciało po pływaniu i jeździe na rowerze będzie znacząco obciążone, dlatego istotne znaczenie ma prawidłowa technika biegu. Jeśli chcemy się odpowiednio przygotować do triathlonu, systematyczne treningi powinny stać się nierozłączną częścią naszego życia. Dzięki regularnym treningom przyzwyczaimy ciało do intensywnego wysiłku fizycznego i wyjątkowych obciążeń. Ponadto nauczymy się właściwej koordynacji, która jest potrzebna, by poradzić sobie ze skomplikowanym połączeniem trzech zgoła odmiennych dyscyplin sportowych. Trzeba się na tym mocno skupić, by w każdej dyscyplinie dać z siebie maksimum w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Przygotowania do triathlonu nie są łatwo, a w dodatku należą do bardzo czasochłonnych. Opanowanie odpowiedniej techniki, przygotowanie organizmu na mocno obciążający organizm wysiłek, wypracowanie sprawności w kwestii zmiany sprzętu i stroju – to tylko nieliczne zadania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć, jeśli planujemy wystartować w triathlonie. Początkowo może być bardzo trudno, ale nie możemy się zniechęcać. Jeśli dołożymy wystarczających starań, z każdym treningiem zaczniemy czynić postępy, które będą nas motywowały do osiągnięcia konkretnych celów.

You May Have Missed