Tenis ziemny
Tenis ziemny rozgrywany jest na boiskach nazywanych kortami tenisowymi. Gra polega na przebijaniu rakietą tenisową specjalnej piłki przez siatkę ze swojego pola na pole rywala. Zawody mogą być rozgrywane indywidualnie (tzw. singel) lub w parach (tzw. debel, w przypadku obu płci tzw. mikst). Tenis uwzględniany był jako dyscyplina olimpijska w latach 1986-1924. Później zrezygnowano z niego, jednak ostatecznie został przywrócony do programu tej ważnej imprezy w roku 1988.
Mecz tenisa ziemnego
Każdy mecz tenisowy składa się z setów podzielonych na gemy, w których kluczowe znaczenie mają punkty. W większości tenisowych rozgrywek mecz kończy się po wygraniu przez danego zawodnika dwóch setów. W niektórych przypadkach jednak gra trwa do momentu, w którym któryś z zawodników wygra trzy sety. Sytuacja taka następuje między innymi w meczach wielkoszlemowych czy podczas finału igrzysk olimpijskich.
Technicznie
Rakieta tenisowa składa się z rączki oraz owalnej ramy. Powierzchnia, którą odbija się piłkę, to specjalny splot strun. Maksymalna dopuszczalna długość ramy wynosi 73,7 cm, a szerokość 31,7 cm. Początkowo zawodnicy używali produktów wykonanych z drewna, a dziś producenci wykorzystują nowoczesne tworzywa syntetyczne, wytrzymałe na intensywne obciążenia. Piłka tenisowa powstaje z dwóch równych połówek wulkanizowanego kauczuku. Element ten pokrywany jest filcem i sztucznym włóknem. Najczęściej na kortach możemy zobaczyć piłki w kolorze żółtym, jednak przepisy pozwalają też na grę białymi piłkami.
Zwycięzcy na ostatnich Igrzyskach
Mężczyźni
singel Andy Murray – Wielka Brytania
debel Marc López i Rafael Nadal – Hiszpania
Kobiety
singel Mónica Puig – Portoryko
debel Jekatierina Makarowa i Jelena Wiesnina – Rosja
Gra mieszana
Bethanie Mattek-Sands i Jack Sock – Stany Zjednoczone