Rozciąganie po treningu – dlaczego jest ważne?
Jeśli ćwiczenia to nie tylko dodatek, a część Twojego stylu życia, to wiesz, że trening to rytuał, na który składa się kilka elementów. To nie tylko sama aktywność, ale także zdrowe i regularne posiłki, rezygnacja z używek, przygotowanie do aktywności fizycznej, jak również uspokojenie organizmu po ćwiczeniach i odpoczynek. Niektórzy nie mają czasu na rozgrzewkę i stretching po treningu, inni uważają, że to zbyteczny dodatek. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, dlaczego rozciąganie jest nie tylko uzupełnieniem ćwiczeń, ale bardzo ważną ich częścią.
Co się dzieje z ciałem po treningu?
Po ćwiczeniach ciało jest zmęczone i spięte, a dostarczanie do tkanek tlenu odbywa się w utrudniony sposób. Mięśnie są gorące, niekiedy drżą. Oddech jest płytki i przyspieszony, poziom endorfin, które działają na organizm jak naturalna morfina, osiąga szczyt. Ciało nie ma już sił do walki, ale nie jest w stanie z niej się wyrwać. Aby pomóc mu się uspokoić i rozpocząć jego regenerację, trzeba je nawodnić, zastosować ćwiczenia oddechowe oraz rozciąganie.
Ogólne zasady rozciągania
Rozciąganie po treningu powinno na stałe wejść w Twoją rutynę. Pamiętaj, aby stosować stretching regularnie. Oczywiście, stretching po bieganiu będzie się niego różnił od stretchingu po ćwiczeniach fitness, ale ogólna zasada jest jedna: nigdy nie skupiaj się na jednej partii ciała – rozciąganie musi obejmować wszystkie partie mięśniowe. Poza tym wystrzegaj się gwałtownych ruchów. Kolejne partie ciała powinny być rozciągane przez stopniowe pogłębianie ruchów, w przeciwnym wypadku narażasz się na kontuzję.
Rozciąganie statyczne
Stretching statyczny polega na utrzymywaniu kolejnych rozciągających pozycji przez 15-30 sekund, w celu uelastycznienia mięśni oraz ścięgien. Metoda ta zapewnia szybkie ukojenie rozgrzanym i zmęczonym mięśniom, minimalizując ryzyko występowania po treningu skurczy oraz zakwasów. Warto dodać, że rozciąganie statyczne pozytywnie wpływa na psychikę, kojąc napięte nerwy.
Rozciąganie dynamiczne
Druga metoda rozciągania po treningu to stretching dynamiczny. W tej wersji ciało nie zatrzymuje się w miejscu ani na chwilę. Zakłada się, że w ten sposób mięśnie zwiększają swoją wydajność, dochodzi do pobudzenia centralnego układu nerwowego i zwiększa się zdolność przewodzenia impulsów mięśniowo-nerwowych. Tego rodzaju stretching nie wycisza mięśni, ale daje im siłę do dalszego, normalnego funkcjonowania niemal od razu po ćwiczeniach.
Przed treningiem – rozciąganie czy rozgrzewka?
Przed treningiem również należy zadbać o swoje ciało i przygotować je do wysiłku. Stretching po treningu nie będzie zbyt efektywny, ale o wiele bardziej pożądana będzie przed ćwiczeniami rozgrzewka. Jak sama nazwa wskazuje, zagrzeje Twoje mięśnie i sprawi, że trening nie będzie dla nich zaskoczeniem. Rozgrzewka sprawia, że w organizmie rozpoczyna się wzmożona produkcja adrenaliny, a ta z kolei zmniejsza ryzyko powstania podczas ćwiczeń kontuzji. Poza tym w czasie rozgrzewki płuca zmieniają swoją pracę, dostarczając organizmowi więcej niezbędnego tlenu.