Narty, snowboard, łyżwy? Polub sporty zimowe!
Wydawałoby się, że zima to idealny czas dla kanapowych leniuchów, jednak poza mrozami i szarą aurą za oknami oferuje nam coś więcej! Sporty zimowe to fantastyczna okazja do utrzymania dobrej formy przez całą drugą połowę roku. Bawią jak żadne inne, a gorąca czekolada nigdy nie smakuje tak dobrze, jak po wyczerpującym wysiłku na stoku lub lodowisku. Tylko którą z form wybrać, by było nie tylko przyjemnie, ale też efektywnie?
Trening na stoku
Z każdym sezonem rośnie popularność gór jako miejsca zimowego wypoczynku. Jednak zamiast uprawiać niebezpieczne wędrówki wskakujemy na narty lub snowboard. To niewątpliwie fantastyczna zabawa z bliskimi i najlepszy sposób na wykorzystanie śniegu. A jakie korzyści zdrowotne płyną z uprawiania takich sportów?
Zalety uprawiania narciarstwa:
-wzmocnienie mięśni całego ciała,
-poprawa kondycji i koordynacji ruchowej,
-intensywna praca nóg, szczególnie ud i pośladków (świetna wiadomość szczególnie dla pań),
-usprawnienie krążenia krwi,
-dotlenienie i odżywienie całego organizmu,
-spalanie tłuszczu,
-zmniejszenie poziomu złego cholesterolu.
Ryzyko: jeśli zaniedbamy rozgrzewkę i stretching po treningu albo będziemy nieostrożnie poruszać się po stoku możemy narazić się na kontuzje takie jak złamania, skręcenia, zerwanie więzadeł, itp.
Snowboard rozrywka dla odważnych
Niektórzy narciarze bardzo szybko z dwóch desek przerzucają się na jedną, inni o wiele pewniej czują się na nartach. Snowboard nie należy bowiem do najłatwiejszych dyscyplin sportowych, a wygięcia i bez wysiłkowe szusowanie po śniegu to efekt wielu lat pracowitej praktyki. Jakie są korzyści, a jakie wady z uprawiania snowboardingu?
Zalety snowboardingu:
-szybkie spalanie dużej ilości kalorii (nawet 450kcal w godzinę jazdy na desce),
-wzmocnienie mięśni całego ciała,
-poprawa zwinności, równowagi i koordynacji ruchowej.
Ryzyko: podobnie jak w przypadku narciarstwa istnieje spore ryzyko kontuzji, których możemy doznać także przez nieodpowiednie dopasowanie stoku do swoich umiejętności.
Ze stoku na taflę
Można je uprawiać wszędzie, niezależnie od tego, czy akurat znajdujemy się w górach. Jest też o wiele tańsze – nawet własny sprzęt nie kosztuje tyle, co sprzęt narciarski czy snowboard. Sami wybieramy też, czy chcemy szusować po lodzie na świeżym powietrzu, czy też na krytym lodowisku, które z pewnością sprawdzi się w czasie opadów. Jest jeszcze jeden plus łyżwiarstwa – nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych ani finansowych. Na lodowisko w swoim mieście możemy wyruszyć w każdej wolnej chwili i dopasować czas jazdy do swoich potrzeb. Jazda na łyżwach to świetna rozrywka dla rodzin na niedzielne popołudnia. A co daje naszemu zdrowiu?
Zalety łyżwiarstwa:
-spalanie dużej ilości kalorii,
-poprawa ogólnej kondycji organizmu,
-wzmocnienie mięśni nóg i rąk,
-korzystny wpływ na postawę oraz utrzymywanie równowagi.
Ryzyko: jak przy każdym ze sportów zimowych istnieje spore ryzyko kontuzji. Tu związane jest ono z trudnością nauki jazdy, która często kończy się na wielu upadkach. Z reguły mamy do czynienia jedynie z siniakami, jeśli jednak będziemy bardzo nieostrożni możliwe są złamania, skręcenia, a nawet paraliż.
Każda forma aktywności w zimie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, tym bardziej jeśli podzielimy ten czas z rodziną i znajomymi. Jednak kluczem do tego, by stwierdzenie „sport to zdrowie” miało potwierdzenie w praktyce, są ostrożność i mierzenie sił na zamiary! Pamiętajmy o tym zanim zdecydujemy się na jedną z tych dyscyplin.