Joga – Jaki rodzaj wybrać?
Joga to nie tylko atrakcyjny i wspomagający nasz organizm rodzaj aktywności fizycznej. Dla wielu ludzi to wręcz styl życia, stanowiący jego nieodzowną część. Joga powstała około pięć tysięcy lat temu w dolinie Indusu, a dziś towarzyszy w codziennym egzystowaniu tysiącom ludzi z różnych zakątków świata. Ten jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów indyjskiej filozofii na przestrzeni lat ewoluował, co zaowocowało powstaniem różnych odmian jogi.
Joga relaksacyjna i łagodna
Joga określana jako relaksacyjna i łagodna nadaje się dla osób różnej płci i w różnym wieku. Korzystanie z takiej aktywności fizycznej zapewnia starzenie się bez utraty dobrej formy. Nasze ciało zachowuje elastyczność, a umysł działa bez zastrzeżeń. Z relaksacyjnych rodzajów jogi mogą więc zarówno korzystać osoby młode, jak i emeryci. Łagodna joga poprawia samopoczucie i daje wytchnienie od codziennych trosk. Takie rodzaje jogi świetnie nadają się również dla osób, które z jakiegoś powodu przestały uprawiać sport i chcą wrócić do aktywności fizycznej, jednak bez przesadnego obciążania organizmu.
Hatha joga
To najbardziej rozpowszechniony na świecie rodzaj jogi. Jeśli chcesz rozluźnić swoje ciało po męczącym dniu w pracy, hatha joga jest właśnie dla ciebie. Ten rodzaj jogi może przegonić stres i ułatwić zasypianie. Bazuje on głównie na ćwiczeniach oddechowych, a także na stojących i siedzących pozycjach ciała oraz skrętach.
Joga nidra
Ten rodzaj jogi należy do najbardziej relaksacyjnych. Najlepiej nadaje się dla osób, które chcą poradzić sobie z nadmiernym stresem. W tym przypadku ćwiczenia głównie polegają na zwiększeniu koncentracji. Nie brakuje w niej też ćwiczeń oddechowych.
Restorative joga
W tej formie jogi najistotniejsze znaczenie ma ćwiczenie konkretnych pozycji. Niemałe znaczenie ma też odpowiednio dobrana muzyka i półmrok. W poszczególnych pozycjach trzeba trwać długi czas. Restorative joga daje możliwość regeneracji organizmu oraz poprawy elastyczności naszego ciała. Ten rodzaj jogi polecany jest osobom będącym w trakcie rehabilitacji oraz kobietom w ciąży.
Joga dynamiczna
Dynamiczne rodzaje jogi wymagają od nas większego zaangażowania i fizycznej wytrzymałości. Najczęściej jej stosowanie zaleca się osobom młodym i w pełni zdrowym. Może być też traktowana jako uzupełnienie aktywności fizycznej u osób uprawiających czynnie jakąś dyscyplinę sportu. Dynamiczne rodzaje jogi przydadzą się w szczególności sportowcom uprawiającym dyscypliny wymagające skupienia, wytrzymałości oraz elastyczności ciała. Joga dynamiczna to świetny dodatek do wielu sportów. W ostatnich latach można zauważyć, że wielu uznanych sportowców praktykuje takie formy jogi, dzięki czemu mogą poprawiać swoje wyniki.
Asthanga
W tym rodzaju jogi wykonujemy szybko serię pozycji. Asthanga charakteryzuje się nieco innymi technikami oddechowymi niż w przypadku wszystkich wymienionych do tej pory w tym tekście form jogi. Asthanga jest bardzo dynamiczne i skutkuje oczyszczeniem organizmu poprzez pozbywanie się z niego zbędnych toksyn.
Hot joga
Ten rodzaj jogi powstał jako inspiracja Bikram jogą. Jaka sama nazwa podpowiada, ogromne znaczenie tutaj ma temperatura. Każda sesja trwa półtorej godziny i odbywa się w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza wynosi 40 stopni Celsjusza. Hot joga jest najczęściej wykorzystywana przez osoby pragnące zaznać solidnej dawki ruchu oraz skorzystać z walorów ćwiczeń rozciągających. Każdy, kto chce uprawiać hot jogę musi przygotować się na ogrom potu. Hot joga pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów, co jest jej dodatkową zaletą.
Joga Iyengara
Jedna z najbardziej fizycznych form jogi, skupiająca się przede wszystkim na poszczególnych pozycjach. Korzystający z niej musi intensywnie pracować nad oddechem.
Wybierz idealny rodzaj jogi!
Znając różne rodzaje jogi możesz wybrać dla siebie jej odpowiednią formę, dostosowaną do twoich oczekiwań i możliwości. Rodzajów jogi jest znacznie więcej, niż te, które zostały wymienione w tym tekście. Jednak na początek wybór którejś z opisanych przez nas może pomóc ci przekonać się o zaletach takiej formy fizycznego i duchowego rozwoju.