Jaki rower kupić? Sprawdź nasze porady
Przed zakupem odpowiedniego roweru warto sprecyzować swoje potrzeby. Sklepy rowerowe oferują mnóstwo rozmaitych modeli – jedne sprawdzają się znakomicie podczas rekreacyjnej jazdy po mieście, a inne umożliwiają pokonywanie leśnych ścieżek. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu łatwiej podejmiesz właściwą decyzję.
Jak dobrać rower? Rodzaje i specyfikacja
Rower górski
Tak zwany „Góral” to najpopularniejszy rozdaj roweru – jest on przeznaczony do jazdy poza asfaltowymi drogami, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niego również w mieście. Jednak głównym zadaniem roweru górskiego jest możliwość komfortowej jazdy w terenie. Modele z tej kategorii wyposażone są w szerokie opony z agresywnym bieżnikiem. Dla zapewnienia optymalnej wygody użytkownikowi producenci wykorzystują w konstrukcji jeden lub dwa amortyzatory, które chronią kości i stawy rowerzysty przed obciążeniami podczas jazdy po nierównych nawierzchniach. Rowery górskie są wytrzymałe i uniwersalne, dlatego można je zarekomendować osobom, które zamierzają podróżować w rożnych warunkach terenowych i atmosferycznych.
Rower szosowy
Ten rodzaj rowerów przeznaczony jest do jazdy po asfalcie. Charakterystyczne elementy to wyjątkowo duże koła (zazwyczaj 28 cali) z gładkimi i wąskimi oponami. W rowerze szosowym wykorzystuje się wygiętą w specyficzny sposób kierownicę (tzw. baranek), co umożliwia rowerzyście ułożenie ciała w pozycji ułatwiającej szybką jazdę. Dodatkowym atutem są tak zwane klamkomanetki, dzięki którym użytkownik jest w stanie hamować oraz zmieniać przełożenia bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.
Rower trekkingowy
Połączenie roweru szosowego z górskim. Ta kategoria dedykowana jest miłośnikom aktywnej turystyki. Rowery trekkingowe wyposażone są w błotniki, bagażnik oraz oświetlenie bazujące na dynamo. Dzięki odpowiedniej grubości opon zapewniają komfortową jazdę na drogach asfaltowych oraz gruntowych ścieżkach.
Rower miejski
Charakterystyczna konstrukcja ramy ułatwia wsiadanie na rower oraz umożliwia jazdę w pozycji wyprostowanej, co przekłada się na dobrą widoczność podczas przemierzania miejskiej dżungli. Rowery miejskie z roku na rok zyskują coraz większą popularność w Polsce i cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób, które w sposób ekologiczny i korzystny dla zdrowia chcą na przykład dojeżdżać do pracy lub na uczelnię. W tej kategorii rowerów producenci wykorzystują tak zwaną przerzutkę planetarną, która jest zlokalizowana w piaście tylnego koła – dzięki temu łatwiej utrzymać napęd w czystości. Rowery miejskie często mają różnego rodzaju funkcjonalności, takie jak błotniki, bagażnik czy koszyk na zakupy.
Jak dobrać rozmiar ramy?
Źle dobrana rama w rowerze może skutkować mniejszą zwrotnością jednośladu, co będzie szczególnie zauważalne podczas jazdy na nierównym terenie. Nieprzemyślany zakup roweru wiąże się nie tylko z utratą komfortu, lecz również z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia, takimi jak dolegliwości bólowe nadgarstków lub pleców.
Najłatwiejszym sposobem na dopasowanie rozmiaru ramy jest porównanie swojego wzrostu z tabelą rozmiarów przygotowaną przez danego producenta. Niektóre internetowe sklepy rowerowe umieszczają na swoich stronach specjalne tabele ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi rozmiarówki oferowanej przez poszczególne marki.
Druga metoda polega na wyliczeniu długości nogi – pomiaru należy dokonać od krocza do ziemi. Po uzyskaniu niezbędnych parametrów trzeba pomnożyć otrzymaną wartość przez właściwy współczynnik – dzięki temu dowiesz się jaką długość ma mieć pionowa rurka ramy.
Współczynnik dla najpopularniejszych rodzajów rowerów (wynik w centymetrach):
- Rower górski – 0,57
- Rower trekkingowy/crossowy/miejski – 0,6
- Rower szosowy – 0,66
Jak wybrać rower dla dziecka?
Zakup roweru dla dzieci jest znacznie trudniejszym zadaniem niż w przypadku dorosłych miłośników aktywności fizycznej. Podczas wyboru jednośladu dla swojej pociechy rodzice muszą wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek dziecka, wzrost oraz długość rąk i nóg. Niemałe znaczenie ma także sportowe doświadczenie użytkownika – jazda na rowerze ma być nie tylko komfortowa, lecz przede wszystkim bezpieczna.
Najlepszym sposobem na dopasowanie roweru do anatomii dziecka jest obliczenie przekroku poprzez zmierzenie długości od wewnętrznej strony nogi. Ponadto trzeba pamiętać, aby sprawdzić dobrze informacje udostępnione przez konkretnego producenta.