Jak wybrać rakietę do squasha?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze squashem, wybór najlepszej dla Ciebie rakiety może Ci się wydać bardzo trudny. Źle dobrana rakieta może całkowicie odebrać przyjemność z gry, a także przyczynić się do powstania nieprzyjemnych kontuzji oraz przeciążeń. Pierwszą rakietę najlepiej wypożyczyć, aby wyczuć ją w ręce. Kiedy już podejmiesz decyzję o zakupie własnej, warto wiedzieć, które parametry w jaki sposób wpływają na jej funkcjonalność.
Waga
Podstawową cechą każdej rakiety do squasha jest jej waga. Ta z kolei zależy w znacznej mierze od materiału, z jakiego przedmiot został wykonany. Waga rakiety zazwyczaj wyrażona w gramach. Zasada jest prosta: im mniejsza waga, tym słabsze uderzenie i większa kontrola nad piłką. To z kolei oznacza, że im większa jest waga, tym mocniejsze uderzenie, ale i kontrola nad piłką słabsza. Wyróżnia się najczęściej trzy kategorie rakiet:
- lekkie – do 140 g;
- średnie – od 140 do 160 g – najbardziej uniwersalne i dobre dla początkujących;
- ciężkie – powyżej 160 g.
Materiał
Rakiety do squasha produkowane są z różnych materiałów, od których zależy ich wytrzymałość i waga. Najczęściej stosowane surowce to:
- aluminium – rakiety solidne, elastyczne, dość ciężkie i stosunkowo tanie;
- włókno węglowe – rakiety lekkie, ale podatne na pęknięcia i dość drogie;
- kompozyt grafitowy – najbardziej uniwersalne rakiety, o średniej wadze i wytrzymałości oraz cenie;
- stop z domieszką aluminium – rakiety tanie i ciężkie.
Balans
Balans mówi o tym, jak wyważona jest rakieta, czyli gdzie umieszczony jest jej środek ciężkości. Może być on zlokalizowany w rączce, na środku lub na główce. Balans podaje się w milimetrach bądź centymetrach. Warto przy tym zauważyć, że długość rakiety zawsze jest taka sama i wynosi 27 cali, czyli 68,6 cm. Balans umieszczony centralnie to ten, który oscyluje w połowie długość rakiety – około 35,5-36,5 cm. Balans na główkę występuje głównie w rakietach cięższych i jest on większy niż 36,5 cm. Jeśli chodzi natomiast o balans na rączkę, to jest on mniejszy niż 35,5 cm i oznacza, że główka jest lżejsza. Balans wpływa na możliwości manewrowania rakietą i siłę odbicia piłki. Wyższy balans gwarantuje mocne uderzenia przy użyciu mniejszej siły, balans mniejszy zwiększa manewrowość rakiety, ale też osłabia uderzenie.
Kształt rakiety
Istnieją dwa rodzaje rakiet do squasha – owalne i łezkowe. Rakiety o łezkowym kształcie oferują mocniejsze odbicie, natomiast kształt owalny zapewnia lepsze czucie piłki i większą precyzję uderzeń. Rakiety owalne są dobre dla osób początkujących, łezkowe polecane są graczom zaawansowanym.
Powierzchnia główki
Rozmiar główki bywa różny i waha się w przedziale od 420 do 500 cm2. Im większa główka, tym łatwiejsze trafienie w piłkę oraz mocniejsze uderzenie. Większe powierzchnie są polecane osobom początkującym, natomiast doświadczeni zawodnicy grający w squasha mogą wybierać spośród rakiet o mniejszej powierzchni.
Układ strun
Parametr ten jest oznaczany na ramie rakiety poprzez dwie liczby, np. 14 x 18, co oznacza, że rakieta wyposażona jest w 14 strun pionowych oraz 18 strun poziomych. Wzór, w który układają się struny, wpływa na jakość odbicia. Rzadki wzór daje mocniejsze podkręcenie piłki, ale nie będzie oferować stałego, mocnego naciągu. Wzór gęsty sprawia, że struny rzadziej się zrywają, a uderzenia są słabsze, jednak o wiele bardziej precyzyjne.
Squash to interesująca dyscyplina sportu, która może przysporzyć wiele radości i korzyści dla zdrowia. To również ciekawa alternatywa dla tenisa. Aby gra była przyjemna i satysfakcjonująca, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej rakiety.