Jak poprawnie biegać?
Mimo że bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu dla człowieka, która jest zapisana w naszym DNA, naprawdę niewielu amatorów tego sportu zna odpowiednią technikę biegu. Biegamy, bo przyjemnie jest biegać, bo modnie jest pokazać się podczas biegowych zawodów i dlatego, że łatwo jest przy bieganiu zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli jednak na poważnie myślimy o trenowaniu biegania czy też triathlonie, to znajomość zasad poprawnego biegu jest obowiązkowa! Zatem jak poprawnie biegać?
Szybciej, łatwiej, efektywniej
Przyswojenie właściwej techniki biegu jest dla triathlonisty niezbędne, jednak z pewnością przyda się w treningach każdego biegacza, niezależnie od tego, czy chce startować w Iron Manie, czy jedynie w maratonie. Dlaczego warto nauczyć się poprawnie biegać? Z punktu widzenia triathlonisty najważniejszą z korzyści będzie szybkość i rozwijanie większych prędkości przy użyciu poprawnej techniki – w końcu triathlon to przede wszystkim wyścig z czasem. Jednak zalet biegania poprawnie jest o wiele, wiele więcej. Biegając we właściwy sposób, zyskujemy nie tylko czas, ale również mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji. Jeśli używasz stawów zamiast mięśni lub chociażby niewłaściwie stawiasz nogi na podłożu, to prawdopodobieństwo powstania groźnego urazu jest bardzo wysokie. Zatem poprawne bieganie jest nie tylko kwestią efektywności, ale przede wszystkim zdrowia, a to przecież jest nieocenione niezależnie od tego, czy startujesz w triathlonie.
Jak poprawnie biegać?
Przede wszystkim wyluzuj
Wielu biegających nadmiernie spina całe ciało, przez co później mogą odczuwać bóle mięśni i to nie tylko nóg, ale także barków czy pleców. Podczas biegania trzeba maksymalnie wyluzować swoje ciało i skupić się na przyjemności biegu, o ile oczywiście udało nam się już wprowadzić w życie prawidłową technikę poruszania się!
Używaj nóg… z głową
Jak można się domyślić najważniejszą częścią naszego ciała, która pracuje w trakcie biegu, są nogi. W triathlonie czy na treningu nie wystarczy jednak przebierać nimi tak, jakbyś biegł spóźniony na autobus. Poprawne bieganie zaczyna się od przedniej części stopy. Kluczowe znaczenie w dobrej technice biegu ma lądowanie na podłoże. Musi ono odbywać się na rozluźnionych kolanach, które w momencie lądowania mają szansę delikatnie się ugiąć i zamortyzować krok. Dzięki temu lądujemy równomiernie na śródstopiu, a nasza łydka przyjmuje pozycję prostopadłą do podłoża. To jest poprawne wykończenie kroku biegowego! Nie powinniśmy w momencie lądowania używać wyłącznie pięty, która ma odebrać cały nacisk, ani odrywać od podłoża palców – takie bieganie zamiast amortyzacji wywołuje niebezpieczne dla stawów wstrząsy, które mogą doprowadzać do kontuzji!
Barki i ramiona w ruch
Nieuniknione przy bieganiu jest poruszanie całym ciałem, a w szczególności barkami i ramionami, które w naturalny sposób zaczynają rytmicznie pracować. I w tym wypadku zdarzają się często błędy w technice biegu! Są to przede wszystkim nadmierne spięcia barków i ramion, ale także trzymanie rąk za wysoko lub za nisko. Aby poprawnie biegać, znajdź swój optymalny, naturalny ruch ramion i barków. Nie mogą one bezwiednie zwisać, ale też nie powinny być napięte po same końce palców (niektórzy biegacze mają skłonność do zaciskania pięści w trakcie biegu). Więcej na temat ułożenia rąk w czasie biegu: https://www.youtube.com/watch?v=5d1iSe1GwsU. Ramiona pracują poprawnie mniej więcej na wysokości linii bioder. Tempo biegu nada im odpowiedni ruch – w przypadku sprintu będzie to bardziej ruch tłoków, a na długim dystansie umiarkowanym tempem ramiona będą pracować bardziej wahadłowo.
Bieganie a triathlon – poprawna technika
Wszystkie podane wyżej wyznaczniki poprawnej techniki biegania mają swoje przełożenie na twoją efektywność w triathlonie. Jeśli nauczysz się poprawnie biegać, będziesz osiągać lepsze czasy przy mniejszym zużyciu energii. Niezwykle ważne poza właściwym ustawieniem ciała, jest też dostosowanie odpowiedniego tempa. W przypadku triathlonu nie może być mowy o sprincie, ponieważ na ostatnim odcinku trasy raczej nie będziesz w stanie biec, jak sprinter, tym bardziej, że przed tobą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów do pokonania. Opracuj swoją taktykę biegu. Możesz na przykład nadgonić czas na pierwszym odcinku, a później biec umiarkowanym tempem. Możesz też skupić się na umiarkowanym biegu na początku i nabrać sił na mocną końcówkę. Najważniejsze, byś dostosował swój krok do tempa. W przypadku biegów długodystansowych krok lekko skraca się, a kolana nie są podciągane tak wysoko, jak przy sprincie. Jednak zawsze, niezmiennie, staraj się lądować na śródstopiu, a nie na pięcie. Ta prosta zasada ustrzeże cię przed kontuzjami.
Wypracowanie poprawnej techniki biegania to kwestia wielu treningów, obserwacji własnego ciała i wprowadzania poprawek na każdym kroku. Jeśli w twój styl biegania wkradły się nieprawidłowe nawyki, to trudniej będzie ci stawić im czoła, jednak nie jest to niemożliwe! Cel jest tego warty – poprawna technika biegu to zabezpieczenie przed kontuzjami, ale też lepszy wynik w triathlonie!