Ile razy w tygodniu ćwiczyć?
Wyrzeźbiona, smukła sylwetka, duża ilość energii, znakomite samopoczucie oraz utrata zbędnych kilogramów, to tylko niektóre z pozytywnych efektów regularnych ćwiczeń. Nic więc dziwnego, że każda osoba decydującą się na włączenie aktywności fizycznej do swojej codzienności marzy o ich jak najszybszym osiągnięciu.
Choć motywacja do zmiany i chęć wprowadzenia w życie zupełnie nowych nawyków są jak najbardziej godne uznania, to jednak warto pamiętać, że organizm potrzebuje również czasu na regenerację i tutaj właśnie pojawia się znamienne pytanie „Jak często ćwiczyć aby w zadowalającym tempie osiągnąć wymarzone rezultaty?”. Jeżeli Ty również zastanawiasz się ile dni w tygodniu trenować oraz ile powinien trwać trening, to nasz dzisiejszy artykuł z pewnością Cię zainteresuje.
Dlaczego warto poświęcić czas na trening? – najważniejsze zalety płynące z regularnej aktywności fizycznej
Efekty licznych badań przeprowadzanych na całym świecie są zgodne – regularna aktywność fizyczna nie tylko potrafi skutecznie przedłużyć długość życia, ale również ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, a także psychiczne.
Wśród pożądanych skutków niemal codziennych ćwiczeń możemy wymienić m.in.:
- Polepszenie stanu układu sercowo-naczyniowego w tym – większą wydolność i zdrowszy mięsień sercowy, zwiększenie dostawy tlenu do mózgu, niższy poziom tłuszczu we krwi, większą wydajność pracy, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia, udaru mózgu oraz ataku serca
- Poprawę wyglądu – zmniejszenie masy ciała i jego ujędrnienie, polepszenie postawy
- Zwiększona wydajność pracy oraz wydolność przy uprawianiu sportu
- Zmniejszone ryzyko wystąpienia urazów mięśni, uszkodzeń kości oraz stawów
- Wzmocnienie odporności organizmu wystawianego na próbę podczas sezonu na infekcję
- Efektywne zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę
- Poprawę mobilności, a co za tym idzie również niezależności
- Zwiększoną witalność, wzrost siły oraz znacznie lepsze samopoczucie
Ile razy w tygodniu ćwiczyć aby cieszyć się dobrym zdrowiem?
Jak już wiesz zwiększona aktywność fizyczna ma wpływ na wiele aspektów codziennego życia, dlatego też zdecydowanie warto jest przeznaczyć choć trochę czasu na regularne treningi, tym bardziej, że jak dowodzą badania przeprowadzone przez Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, do widocznego gołym okiem polepszenia stanu zdrowia trzeba ćwiczyć zaledwie 150 minut tygodniowo, wystarczy więc tak na dobrą sprawę 30 minutowy trening przez 5 dni w tygodniu lub też inne wariacje, które w efekcie pozwolą na przekroczenie wcześniej wspomnianej, magicznej granicy.
Warto także nadmienić fakt, że w trosce o swoje zdrowie, osoby pracujące na siedząco powinny wstać przynajmniej raz na godzinę i rozprostować kości oraz zrelaksować obciążony kręgosłup wykorzystując do tego celu kilkuminutowy spacer.
Jak często ćwiczyć by pozbyć się nadprogramowych kilogramów?
W tym przypadku kluczem do sukcesu jest osiągnięcie deficytu kalorycznego, a więc doprowadzenie do ujemnego bilansu kalorycznego, czyli najprościej mówiąc sytuacji, gdy liczba spalonych podczas ćwiczeń kalorii przewyższa ilość przyjętych składników odżywczych posiadających określoną kaloryczność. Marząc o szczuplejszej sylwetce nie należy zapominać także o prawidłowej, dobrze zbilansowanej diecie, która powinna się składać przede wszystkim z nieprzetworzonych, naturalnych produktów, które dostarczą organizmowi siły do działania oraz zadbają o trzeźwy umysł przez cały dzień.
Jeżeli chcesz pozbyć się kilku kilogramów i lepiej poczuć się we własnym ciele zdecyduj się na trening interwałowy, który może pochwalić się ponad 3-krotnie większą skutecznością niżeli trening cardio wykonywany w jednostajnym tempie. Trening interwałowy polega bowiem na naprzemiennym łączeniu ze sobą okresów intensywnego wysiłku z ćwiczeniami o mniejszym natężeniu i to właśnie dzięki temu zabiegowi w maksymalnie krótkim czasie jesteśmy w stanie spalić nadmierną tkankę tłuszczową.
Ile powinien trwać trening interwałowy?
Przyjmuje się, że efektywny i nienadwyrężający zanadto organizmu trening powinien trwać około 20-40 minut, na które składają się cztery, określone fazy: rozgrzewka, 5-10 interwałów, rozciąganie oraz schładzanie poddanego intensywnemu wysiłkowi ciała. Co do regularności, trening interwałowy może być wykonywany maksymalnie 3 razy w tygodniu (z przerwą pomiędzy poszczególnymi treningami wynoszącą 48 godzin), a jego część zasadnicza nie powinna trwać dłużej niż 25 minut, gdyż są to ćwiczenia bardzo obciążające dla organizmu.
Jak często ćwiczyć na siłowni?
Zdecydowałeś się na trening na siłowni, gdzie możesz niemal do woli przebierać w dostępnym, profesjonalnym sprzęcie i urozmaicać sobie ćwiczenia, ale nie wiesz ile razy w tygodniu można wykonywać taką formę aktywności fizycznej? Już śpieszymy Ci z odpowiedzią!
To ile dni w tygodniu trenować na siłowni trzeba uzależnić przede wszystkim od stopnia swojego zaawansowania – odmienne zasady dotyczą bowiem osób początkujących, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w klubach fitness, a zupełnie innymi powinni się kierować tzw. starzy wyjadacze, którzy mieli już okazję wypróbować niejedną sztangę i orbitrek w swojej dotychczasowej karierze. Zacznijmy więc od nowicjuszy – tutaj jak najbardziej wskazany jest zdrowy rozsądek, a więc udawanie się na siłownię 2 lub maksymalnie 3 razy w tygodniu. Osobom wprawionym w bojach, które zdążyły już przyzwyczaić swoje ciało do tej formy aktywności zaleca się natomiast zwiększenie częstotliwości do 4-5 razy tygodniowo, choć co warto podkreślić ostateczny wynik warto jest uzależnić od wybranego planu treningowego. Należy bowiem pamiętać, że taki chociażby trening holistyczny angażujący wszystkie mięśnie ciała do pracy nie powinien być wykonywany częściej niżeli 3 razy w tygodniu, podczas gdy tzw. trening dzielony, podczas którego za każdym razem wzmacniamy inną partię mięśniową może się odbywać nawet 5-6 razy w ciągu tygodnia.
Niezależnie od tego jaka jest nasza główna motywacja do ćwiczeń – czy są to względy zdrowotne czy tez może raczej estetyczne, pamiętajmy o jednym: ciało oraz organizm również potrzebują regeneracji i odpoczynku, dlatego koniecznie musimy im zapewnić przynajmniej jeden dzień w tygodniu na całkowity oddech od intensywnych i obciążających ćwiczeń. Dzięki temu uczucie zmęczenia oraz zrezygnowania z pewnością staną się przeszłością i motywacja do zmiany oraz pracy nad poprawą kondycji, humoru oraz zmiany sylwetki będzie prawdziwą przyjemnością.