Dogtrekking – aktywnie z psem
Od kilku lat w Polsce rozprzestrzenia się moda na uprawianie sportów z psami. Psie agillity czy frisbee znajdują coraz większą rzeszę fanów, jednak są to sporty, w których główną rolę odgrywa czworonóg. My proponujemy dogtrekking, czyli coś, w czym człowiek musi wykazać większe zaangażowanie niż zwierzę.
Bieg na orientację
Najprościej mówiąc dogtrekking to spacer lub bieg z psem, połączony z elementami ćwiczącymi orientację. Aby wziąć w nim udział potrzebny będzie aktywny czworonóg, wygodne buty, szelki i smycz (najlepiej z amortyzatorem) i choć minimalna umiejętność odczytywania mapy. W zawodach może wziąć udział każdy, początkujący mogą przemierzać trasę marszem czy nawet spacerem. Oczywiście licząc na zdobycie wysokiego miejsca trzeba się liczyć z szybszym tempem, najszybsi dobiegają do mety po ok 1,5 h.
Jak to działa?
Na starcie każdy uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi kilkoma lub kilkunastoma punktami do których musi dotrzeć. Zawody wygrywa ten, kto pierwszy odnajdzie wszystkie punkty i dobiegnie do mety. Trzeba więc po pierwsze mieć dobrą kondycję, po drugie umieć nawigować się w terenie z pomocą niewielkiej mapki. Aby organizatorzy wiedzieli, że uczestnik faktycznie dotarł do każdego z punktów, w każdym znajduje się hasło, rysunek, lub charakterystyczny element, który należy spisać na własną kartę.
Poziomy trudności
Zawody są organizowane w różnych kategoriach- zazwyczaj oddzielnie klasyfikowane są kobiety, mężczyźni, zespoły (złożone z 2-4 osób i dowolnej liczby psów) oraz rodziny ( z dziećmi do 7-10 lat). Wybierać możemy również długość trasy- od mini, która ma 10-15 km, przez ok. 25 km mid, po ponad 35 km long. Często organizowana jest również trasa na 5-7 km przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Analogicznie do długości wzrasta również poziom trudności w nawigacji. O ile w mini punkty są zazwyczaj widoczne z trasy, lub ukryte zaraz za pobliskim krzakiem czy drzewem, o tyle w dłuższych kategoriach czasem trzeba poświecić sporo czasu aby odnaleźć element pozostawiony przez organizatorów.
Na sportowo i dla zabawy
W Polsce organizowany jest Puchar Polski w Dogtrekkingu, a zawody w ramach niego są oficjalne, z dokładną punktacją, zasadami i nagrodami. Istnieje jednak również wiele organizacji, które organizują zawody w luźniejszej formie, w ramach zabawy i promocji aktywnego spędzania czasu. Coraz częściej można załapać się na zawody dogtrekkingowe organizowane z okazji dnia jakiegoś miasta (np. Tych, Miechowa czy Myślenic) lub w ramach innych lokalnych wydarzeń. Na tego typu imprezach często można ‘wypożyczyć’ psa z pobliskiej fundacji, schroniska czy przytuliska i razem z nim przemierzyć trasę.
Nie zapomnij o przygotowaniu!
Należy pamiętać, że w przypadku chęci startu na dłuższym dystansie oraz jeśli chcemy podczas zawodów biec i rywalizować o wysokie miejsca, przed dogtrekkingiem należy przygotować siebie i psa. O ile 10 km marszem jest w stanie pokonać każdy aktywny, zdrowy pies, o tyle 20 km biegiem wymaga przygotowania. To samo tyczy są nas, ludzi. Regularne treningi przed startem sprawią, że nasza kondycja będzie lepsza, będziemy wiedzieć ile możemy wymagać od siebie i naszego czworonoga. W Końcu chodzi przede wszystkim o dobrą, wspólną zabawę.