Co zabrać ze sobą na wyjazd w góry

jezioro w górach i łąka

Co zabrać ze sobą na wyjazd w góry

To pytanie nagminnie pojawia się wśród osób wybierających właśnie tą formę spędzania wolnego czasu. „Czy sama bluza wystarczy, a może powinienem zabrać jeszcze wodoodporną kurtkę?”,  „Jakie wybrać buty trekkingowe?”, „Co zrobić w sytuacji, gdy nagle padnie mi bateria w telefonie?”.  

Jeżeli z myślą o zbliżającym się wyjeździe ogarniają Cię wątpliwości, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ dziś przygotowaliśmy dla Ciebie listę niezbędników na górski trekking.

Wyruszasz w góry? Tych 7 rzeczy nie powinno zabraknąć w Twoim plecaku! 

Buty trekkingowe

Mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt odkrywcze, jednak na górskich szlakach wciąż można spotkać osoby, które nie wiedzieć czemu na trasy o różnorodnej nawierzchni wybierają lekkie obuwie, które mogłoby zdać egzamin ewentualnie w mieście bądź na plaży…

Jakie buty trekkingowe sprawdzą się najlepiej podczas pieszych wycieczek? Wszystko zależy m.in. od stopnia skomplikowania wybranej trasy, a także pory roku oraz związanych z nią warunków atmosferycznych. Osobom planującym spacery przez piękne doliny zalecamy zakup niskich butów trekkingowych, które doskonale sprawdzają w mniej wymagających warunkach. Jeśli za to marzysz o zdobywaniu słynnych szczytów, z których roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama, to Twojej uwadze polecamy wysokie buty outdoor, których konstrukcja dodatkowo stabilizuje podatne na kontuzje kostki.

W kwestii materiałów stosowanych do produkcji butów trekkingowych przodują dwie opcje: skóra naturalna (popularna wśród miłośników klasyki) oraz zaawansowane technologicznie, nowoczesne materiały, takie jak chociażby wodoodporna membrana Gore-TEX tworząca na butach skuteczną barierę ochronną przed ich doszczętnym przemoczeniem.

Wybierając buty trekkingowe zwróć szczególną uwagę na rozmiar i miej w pamięci fakt, że prawdopodobnie założysz do nich dwie pary skarpetek, dlatego też zakup modelu „na styk” nie będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza mając na względzie fakt, że stopy puchną na skutek bardziej intensywnego wysiłku. W przeciwnym razie możesz spodziewać się bolesnych podrażnień oraz wypełnionych płynem bąbli.

Raczki

To must-have jeżeli planujesz zimową wyprawę w góry, gdy warunki na szlakach są znacznie bardziej wymagające i niezbędne okazuje się dodatkowe wsparcie w postaci akcesoriów zwiększających przyczepność do śliskich i oblodzonych powierzchni. Niezastąpione są wówczas raczki turystyczne, a więc zakładane na buty (a właściwie przytwierdzane do podeszew) nakładki z wypukłymi „kolcami” poprawiającymi pewność stawianych kroków, które mają ogromny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa.

Kurtka wodoodporna

Niezależnie od tego, który to Twój wyjazd w góry – pierwszy czy też tysięczny z kolei pakując plecak nie możesz zapomnieć o absolutnej podstawie jeżeli chodzi o ekwipunek, a więc kurtce wodoodpornej. Gwałtowna zmiana pogody w górach to właściwie niemal codzienność, toteż nikogo nie powinien dziwić fakt, że wychodząc rano w towarzystwie kojących ciepłem promieni słońca zaledwie kilkadziesiąt minut później niebo spowite jest ciemnymi chmurami. Jeśli więc chcesz uniknąć atrakcji w postaci przemoknięcia do tzw.  suchej nitki, to koniecznie pamiętaj o kurtce, która ochroni Cię nie tylko od deszczu, ale również wiatru, który z pewnością będzie towarzyszyć Ci na szycie góry, którą obierzesz sobie za główny punkt swojego trekkingu.

W górskich warunkach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kurtki z działu odzieży turystycznej, która odznacza się nie tylko bardzo dobra trwałością i wytrzymałością, ale również funkcjonalnością, którą zwiększa np. wysoki, stójkowy kołnierz, kaptur ze ściągaczami oraz kieszenie wewnętrzne.

Powerbank

Wybierając się w góry warto zachować kontakt ze światem, dlatego też  dobrze jest zainwestować w ratujący baterię telefonu powerbank o dowolnej pojemności no i oczywiście naładować go przed wyjściem. Dzięki temu niezwykle poręcznemu urządzeniu składającemu się z akumulatora oraz kabla USB będziesz mógł w razie potrzeby szybko wskrzesić swój telefon rozładowany na skutek różnicy temperatur i np. wezwać pomoc, która okaże się niezbędna w przypadku np. poślizgnięcia się na mokrych skałach lub też (w bardziej optymistycznym scenariuszu) wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Mapa

Skoro wcześniej wspomnieliśmy już, że nawet najbardziej nowoczesne smartfony czasem zawodzą, to na liście akcesoriów, które warto jest zabrać ze sobą w góry nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej mapy.

Jeżeli zabłądzisz pomoże Ci odnaleźć drogę, jeśli zaintrygują Cię otaczające widoki będziesz w stanie szybko sprawdzić co właściwie maluje się na horyzoncie, a jeżeli podczas trekkingu konieczna okaże się zmiana trasy, to będziesz mógł zaplanować ją na nowo. Pamiętaj jednak o tym by zakupić aktualny egzemplarz, ponieważ mapy sprzed kilkunastu (lub co gorsza kilkudziesięciu) lat na nic się nie zdadzą, również w górskim świecie.

Apteczka

Śliskie kamienie, wystające korzenie, twardy beton, a także wystające skały, to tylko niektóre ”przeszkody” z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć podczas wyprawy w góry, dlatego też w myśl zasady „Przezorny zawsze ubezpieczony” jeszcze przed wyjazdem powinieneś skompletować swoją niezbędną apteczkę.

Na jej wyposażeniu powinny znaleźć się:

  • plastry opatrunkowe;
  • bandaż;
  • woda utleniona/sól fizjologiczna;
  • folia NRC;
  • lek przeciwbólowy,

a także indywidualne przyjmowane lekarstwa, które musisz zażywać np. w związku z określonymi problemami zdrowotnymi.

Pożywienie i picie

Wyjście w góry bez choćby butelki wody oraz niewielkiej przekąski to skrajna nieodpowiedzialność, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w perspektywie czeka Cię niemały wysiłek. Dzięki regularnemu nawodnieniu pokonywanie nawet najbardziej wymagającej trasa upłynie Ci znacznie przyjemniej, a jedzenie doda niezbędnych sił do działania i poprawi samopoczucie.

You May Have Missed