Co daje nordic walking?
Jeszcze kilka lat temu moda na chodzenie z kijkami była mocno zauważalna zarówno w dużych, jak i małych miastach. Choć obecnie popularność nordic walking nieco zmalała, nadal nie brakuje osób zainteresowanych taką formą aktywności fizycznej. Jakie korzyści zdrowotne oferuje ten sport? Od czego zacząć? Co trzeba kupić? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Nordic walking – co to jest?
Nordic walking to forma rekreacji, którą opracowano w latach 20. XX wieku w Finlandii jako uzupełnienie treningu dla narciarzy biegowych. Zadaniem tej aktywności fizycznej jest zaangażowanie do pracy różnych partii mięśniowych w celu uzyskania szeregu interesujących rezultatów wiedźmin serial online w zakresie zdrowia i sylwetki. Obecnie z treningu może korzystać niemalże każdy, bez względu na płeć czy wiek. Nie jest to sport kosztowny, ponieważ wystarczy zakupić wygodny strój oraz specjalne kijki do nordic walking. Później pozostaje już tylko kwestia wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu i znalezienia właściwego miejsca.
Nordic walking dla początkujących
Choć z pozoru trening nordic walking może wydawać się banalnie prosty, warto pamiętać, że chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty, należy nauczyć się prawidłowej techniki poruszania się. Chodzenie z kijkami angażuje wiele grup mięśni i ścięgien. Wykonany odpowiednio trening pomoże wzmocnić ramiona oraz zredukować nacisk na kolana, biodra i plecy. Dobrana do możliwości danego organizmu intensywność wysiłku może skutkować też spalaniem dodatkowych kalorii, co z pewnością ucieszy osoby borykające się z kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Odchudzanie z nordic walking może się udać, jeśli poza aktywnością fizyczną weźmiesz też pod uwagę zbilansowaną i zdrową dietę uwzględniającą starannie dobrane proporcje makroskładników.
Tym, których szczególnie ciekawią efekty nordic walking, należy nadmienić, że wywodząca się ze Skandynawii dyscyplina pozytywnie wpływa też na układ sercowo-naczyniowy. Spacer z kijkami może mieć również zbawienny wpływ na stan kręgosłupa i ruchomość stawów, w szczególności tych zlokalizowanych w obszarze kolan i bioder. Wśród zalet nordic walking często wymienia się także dobry wpływ na samopoczucie – jest to rewelacyjna propozycja dla osób pragnących zredukować stres i zapewnić sobie aktywny odpoczynek.
Jak używać kijków do nordic walking?
Wielu użytkowników decydujących się na uprawianie nordic walking nieprawidłowo korzysta z akcesoriów przeznaczonych do tej aktywności, przez co cały wysiłek idzie na marne. Aby cieszyć się wszystkimi zaletami spaceru nordyckiego, należy pamiętać o niezwykle ważne technice chodzenia, o czym wspominaliśmy już wyżej. Wszystko powinno się odbywać według następującego schematu:
- krótki krok – krótki wymach,
- długi krok – długi wymach.
Niezwykle ważne jest również pilnowanie, by ramiona pracowały na przemian. Podczas spaceru cały czas należy utrzymywać postawę wyprostowaną, wbijając wzrok przed siebie. W trakcie chodu nie powinno się obracać głowy na boki lub kierować ją ku ziemi.
Efekty chodzenia z kijkami
- spalanie kalorii – rytmiczny ruch, który angażuje do pracy rożne partie mięśniowe sprzyja odchudzaniu, w szczególności, jeśli połączysz aktywność z dietą redukcyjną.
- wzmocnienie układu mięśniowego – spacer nordycki to aktywność o wszechstronnych możliwościach; podczas chodzenia z kijkami jesteś w stanie zaangażować w tym samym czasie mięśnie pleców, ramion, nóg czy pośladków; w dodatku nordic walking może być pomocne osobom mającym problemem z zachowywaniem właściwej pozycji ciała.
- poprawa wydolności organizmu – jak większość dyscyplin sportowych, również nordic walking skutkuje wzrostem kondycji fizycznej; spacer z kijkami pozytywnie wpływa na pracę serca.
- redukcja dolegliwości związanych z kręgosłupem – pacjentom borykającym się z problemami z kręgosłupem ortopedzi często zalecają uprawianie nordic walking, ponieważ aktywność ta wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za ochronę kręgosłupa, który stanowi rusztowanie całego szkieletu.
- usprawnienie metabolizmu – pozytywnie oddziałuje na układ trawienny, przyspieszając przemianę materii.
- relaks i odprężenie – to świetny sposób, aby odpocząć od codziennych obowiązków i dotlenić swój organizm; żeby cieszyć się jak największym relaksem, warto postarać się o zorganizowanie treningu w pięknych okolicznościach przyrody.