Sport a zdrowie psychiczne – jakie korzyści płyną z uprawiania sportu dla naszego samopoczucia?
Ile razy słyszałeś w swoim życiu hasło „Sport to zdrowie”? Zapewne wielokrotnie, jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co w ogóle kryje się za tym stwierdzeniem. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zdrowie fizyczne, a więc lepszą sprawność, doskonałą kondycję oraz siłę do wypełniania codziennych obowiązków…
Aktywność fizyczna ma bowiem także ogromny wpływ na nasze… zdrowie psychiczne! Zdrowe ciało oraz umysł za pomocą jednego, dokładnie tego samego sposobu? Sam przyznasz, że brzmi to wprost doskonale, dlatego też dziś przyjrzymy się bliżej korelacji zachodzącej pomiędzy sportem a zdrowiem psychicznym.
Aktywność fizyczna: dlaczego jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Zanim przejdziemy do omówienia zależności pomiędzy uprawianiem sportu a dobrym zdrowiem psychicznym poświęćmy chwilę na to dlaczego w ogóle warto jest ćwiczyć. Benefity dla ludzkiej psychiki nie są bynajmniej jedynym aspektem przemawiającym za znalezieniem czasu na wybraną aktywność chociaż przez kilka dni w tygodniu…
Co więc właściwie dobrego dzieje się w organizmie podczas treningu? Wśród najważniejszych, pozytywnych skutków ćwiczeń możemy wymienić m.in.:
- bardziej efektywną pracę płuc i lepsze dotlenienie organizmu;
- zwiększoną częstotliwość akcji serca, do której z czasem dochodzi niższe tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi;
- zmianę wytrzymałości mięśni, stawów oraz kości (na znacznie większą);
- lepsze wykorzystywanie dostępnych pokładów glukozy (co wpływa chociażby na sprawniejszą utratę nadprogramowych kilogramów);
- wyzwalanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za kontrolowanie naszego nastroju;
4 najważniejsze korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z uprawnia sportu
1. Redukcja stresu
Szybkie tempo życia, pogoń za karierą lub marzeniami, minimalna ilość wolnego czasu dla siebie wynikająca m.in. z nadmiaru obowiązków? Biorąc pod uwagę takie warunki nikogo nie powinien szczególnie dziwić fakt, że chroniczny stres jest istną chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Chcemy zrobić wszystko jak najlepiej, jak najszybciej i zarazem najskuteczniej, aby efekt końcowy był zadowalający i w ten oto sposób kładziemy na swoje barki ogromny ciężar, który może prowadzić nawet do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Remedium na nadmiar stresu jest właśnie regularna aktywność fizyczna, która przyczynia się do redukcji poziomu kortyzolu produkowanego przez organizm podczas stresujących sytuacji. Biorąc pod uwagę fakt, że wysoki poziom kortyzolu może prowadzić nie tylko do depresji, ale także chorób serca zdecydowanie warto więc włączyć wybraną formę ruchu do swojej codzienności.
2. Lepszy sen
Bezsenność oraz/lub zła jakość snu sprawiają, że po przebudzeniu czujesz się dokładnie tak samo, jak wtedy gdy kładłeś się spać (lub nawet jeszcze gorzej)? W takim razie najwyższa pora zacząć poszukiwania nowych, ulubionych zajęć sportowych w grupie bądź też odkurzenia stojącego w piwnicy roweru czy kijków do nordic walking. Liczne badania dowodzą bowiem, że uprawianie sportu, podczas którego się męczymy poprawia jakość snu, zapewnia szybsze zasypianie, a dodatkowo też wydłuża fazę snu głębokiego kiedy to ludzki organizm się regeneruje. Jeżeli więc każdego dnia tuż po przebudzeniu chcesz czuć się znacznie lepiej, to doskonale wiesz co warto zrobić.
3. Poprawa koncentracji i pamięci
Marzeniem każdego człowieka jest zachowanie świeżego umysłu oraz samodzielności do późnych lat, jednak czy faktycznie da się to osiągnąć? Jak najbardziej! Ogromny wpływ na poprawę zdolności poznawczych oraz umysłowych ma właśnie regularnie uprawiana aktywność fizyczna, która usprawnia pamięć i koncentrację, a ponadto również przyspiesza reakcje na docierające do organizmu różnego rodzaju bodźce.
Jak to możliwe? Wszystko dzięki ”skutkowi ubocznemu” wykonywanych ćwiczeń, a więc zwiększonemu przepływowi krwi do mózgu i wyższemu poziomowi czynników neurotropowych, które to odpowiedzialne są m.in. za poprawę połączeń neuronalnych.
4. Stabilność emocjonalna
Uprawiając sport można także zadbać o swoją stabilność emocjonalną, a więc poprawić swoje samopoczucie oraz nastrój, które mają duży wpływ chociażby na codzienną motywację do działania i mierzenia się z wyzwaniami jakie rzuca pod nasze nogi los. Malo tego, już jakiś czas temu odkryto, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję nawet o kilkadziesiąt procent.
Jak więc sam widzisz sport ma dość duży wpływa na dobre zdrowie psychiczne, dlatego też zachęcamy Cię do znalezienia choćby kilku minut dziennie na regularne treningi. Twoje ciało, zdrowie oraz nastrój z pewnością Ci się za to odpłacą!