Jakie błędy najczęściej popełniamy na siłowni?
Wiele osób rozpoczynających przygodę z aktywnością na siłowni zapomina, że liczą się nie tylko chęci i motywacja do treningu, lecz przede wszystkim odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Popełnianie błędów na siłowni może mieć wiele negatywnych skutków – od braku skuteczności ćwiczeń po niebezpieczne urazy i kontuzje. Przed wami najczęstsze błędy popełnianie na siłowni. Warto ich unikać, by zadbać o efektywność i bezpieczeństwo treningu.
Brak rozgrzewki i rozciągania
To jeden z fundamentalnych błędów, popełnianych na siłowni głównie przez osoby początkujące. Zapominanie o rozgrzewce i przechodzenie od razu do treningu właściwego skutkuje nieprawidłowo rozgrzanymi mięśniami, co w konsekwencji doprowadzić może do wielu różnego rodzaju kontuzji. Rozgrzewka jest potrzebna, by przygotować organizm do intensywnego wysiłku. Ponadto poprawia wydolność organizmu, a to z kolei pozwala osiągać lepsze rezultaty treningowe. Standardowa rozgrzewka trwa 10-15 minut i uwzględnia wszystkie partie ciała.
Po każdym zakończonym treningu pamiętaj o rozciąganiu, które jest równie istotne jak rozgrzewka przed treningiem. Dzięki tak zwanemu strechingowi rozciągniesz i rozluźnisz naprężone po intensywnym wysiłku fizycznym mięśnie. Rozciąganie pozytywnie wpływa na ruchomość stawów i przyspiesza niezbędną po treningu regenerację mięśni.
Zbyt duże obciążenia
W treningu siłowym kluczowe jest dobranie obciążników do swoich możliwości. Początkowo zdecydowanie lepiej postawić na mniejsze ciężary, a z czasem będziemy mogli sobie pozwolić na korzystanie z cięższych hantli.
Skupianie się na jednej partii mięśniowej
Jeśli marzysz o pięknej i proporcjonalnej sylwetce, musisz poświęcać na treningu wystarczająco uwagi wszystkim partiom mięśniowym. Ponadto w programie treningowym warto uwzględniać zmiany, by mięśnie dostawały nowe bodźce do rozwoju.
Nieprawidłowa technika
Intensywność i regularność treningów to nie wszystko, co zapewni nam oczekiwane rezultaty. Każde ćwiczenie powinno być wykonane w stu procentach prawidłowo pod względem technicznym. Niektóre ćwiczenia mogą wydawać się banalnie proste, aczkolwiek w gruncie rzeczy wymagają one od nas nie lada precyzji i wypracowanych ruchów. Odpowiednia technika jest podstawą nawet w przypadku takich ćwiczeń jak doskonale znane każdemu przysiady czy brzuszki.
Brak programu treningowego
W osiągnięciu zamierzonych celów bez wątpienia pomoże ci skrupulatnie przygotowany program treningowy. Możesz skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który może napisać dostosować trening indywidualnie do twoich potrzeb i oczekiwań, a w dodatku dopasuje do twojej aktywności fizycznej odpowiednią dietę. Możesz też skorzystać z dostępnych w internecie porad i na ich podstawie samodzielnie stworzyć dla siebie plan treningowy, dzięki któremu zachować systematyczność i będziesz mógł osiągać lepsze efekty sportowe.
Brak odpowiedniej diety
Każdy sportowiec w celu osiągnięcia upragnionych rezultatów musi nie tylko ćwiczyć, lecz również trzymać się odpowiedniej diety, dostosowanej do konkretnej aktywności fizycznej. Nawet intensywny trening na siłowni nie da nam widocznych efektów, jeśli nie zadbamy o właściwy sposób odżywiania.
Zapominanie o nawadnianiu organizmu
Wypijanie określonej ilości płynów każdego dnia ma znaczenie dla każdego człowieka, jednak szczególną uwagę na tę kwestię powinny zwracać osoby trenujące na siłowni. Nawodnienie organizmu znajduje odzwierciedlenie w jego prawidłowy funkcjonowaniu. Intensywny wysiłek sprawia, że pocimy się, tracąc przy tym wodę i cenne dla zdrowia mikroelementy. Codziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry wody mineralnej, którą możemy uzupełnić coraz popularniejszymi w ostatnich latach izotonikami, wyrównującymi poziom wody i elektrolitów w organizmie oraz dostarczającymi witamin i soli mineralnych. Tego rodzaju napoje możemy kupić w sklepach dla sportowców lub przygotować sami – w internecie nie inspirujących i przydatnych przepisów.