Jaki wybrać sprzęt do ćwiczeń w domu?
Marzy Ci się własna siłownia w mieszkaniu, ale brak Ci wolnego miejsca, które mógłbyś poświęcić na jej wykonanie? To nieprawda, że do ćwiczeń w domu konieczne jest specjalnie dedykowane pomieszczenie. Równie dobrym sposobem na efektywne zadbanie o sprawność fizyczną oraz kondycję jest po prostu zakup niewielkich sprzętów do ćwiczeń, które z powodzeniem zastąpią Ci sprzęt dostępny na siłowni zawsze wówczas, gdy akurat nie będziesz miał czasu (bądź ochoty) na trening z dala od domu.
Sprawność fizyczna w domowym zaciszu – co zwarto zrobić przed zakupem sprzętu?
Zanim na dobre poświęcisz się kompletowaniu specjalnie wyselekcjonowanego zestawu przyrządów oraz akcesoriów do ćwiczeń w domu zastanów się jak dużą (i którą) część mieszkania jesteś w stanie zaaranżować na małą siłownię. O ile hantle fitness, taśma fitness czy też obciążniki na nogi lub nadgarstki nie zajmują zbyt dużo miejsca, o tyle problem robi się nieco większy, gdy zamarzy nam się zakup rowerka stacjonarnego lub orbitreka.
Przed zakupem konkretnych sprzętów oraz akcesoriów dobrze jest się również zastanowić nad tym jak często planujmy ćwiczyć w domu – czy będzie to regularna aktywność zamiast wycieczek na siłownię czy tylko okazjonalne treningi oraz na jakim rodzaju treningu najbardziej nam zależy – cardio, interwały, a może rozbudowa muskulatury? Pod uwagę warto wziąć także ilość środków pieniężnych, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu, choć oczywiście nic na stoi na przeszkodzie by kolekcję sprzętu do ćwiczeń stopniowo uzupełniać o nowe rzeczy.
Cardio w domu? Nie obejdzie się bez tych sprzętów!
Treningi w domu masz zamiar przeznaczyć przede wszystkim na ćwiczenia cardio, które mają na celu nie tylko poprawić wydolność serca (i tym samym zapewnić Ci lepszy stan zdrowia oraz dobre samopoczucie), ale również pomóc w utracie zbędnych kilogramów, ulepszyć działanie układu krążenia, dotlenić i pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację – do tego rodzaju treningu znakomicie sprawdzą się zarówno większe, jak i mniejsze sprzęty.
W zależności od intensywności oraz poziomu skomplikowania planowanych przez Ciebie treningów na początek możesz postawić np. na zwykłą skakankę oraz taśmę fitness. Jeżeli jednak bardziej interesują Cię ćwiczenia angażujące więcej partii mięśni zdecyduj się na zakup rowerka treningowego, który nie wymaga zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni, jest niezwykle efektywny, a przy tym niezbyt drogi.
Innym rodzajem sprzętu, który również świetnie sprawdzi się podczas treningów cardio jest orbitrek zamiennie zwany rowerem eliptycznym, którego niewątpliwą zaletą jest fakt, że obciąża on stawy w minimalnym stopniu, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań by korzystały z niego również osoby w bardziej zaawansowanym wieku czy te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w walce o lepsza sprawność fizyczną.
Piękne nogi przez cały rok? Poznaj nasz sposób!
Podczas treningów w domowym zaciszu chciałbyś się skupić przede wszystkim na wysmukleniu nóg , ujędrnieniu ich struktury i rozwijaniu partii mięśniowych? W takim razie oprócz rowerka i orbitreka (lub zamiast nich) powinieneś zaopatrzyć się również w małe, ale jakże skuteczne taśmy fitness (oporowe). Umożliwiają one wykonywanie ćwiczeń rozwijających dolne partie mięśni, a także są skutecznym sposobem na ujędrnienie pośladów i wzmocnienie nóg.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia na nogi i pośladki domowy zestaw sprzętu do ćwiczeń warto również uzupełnić o komplet obciążników na nogi lub nadgarstki, które są wprost niezastąpione przy wykrokach, przysiadach oraz wznosach bioder. Co więcej można je również z powodzeniem wykorzystywać podczas wykonywania ćwiczeń na innych maszynach – dodatkowe obciążenie nóg podczas jazdy na rowerze stacjonarnym sprawi, że ćwiczenia będą jeszcze bardziej efektywne.
Wszystko w Twoich rękach
Ćwiczenia w domu, dzięki którym wyrzeźbisz bicepsy, tricepsy oraz mięśnie przedramion i barki nie obejdą się bez pomocy chociażby hantli fitness czy też agrafki do ćwiczeń. Warto zdecydować się zwłaszcza na zakup tego drugiego sprzętu, ponieważ agrafka do ćwiczeń nie tylko może być z powodzeniem wykorzystywana do modelowania mięśni ramion i przedramion, ale również do wzmacniania mięśni łydek i ud, rzeźbienia wewnętrznej partii ud, a nawet do rehabilitacji.
Rehabilitacja i wzmocnienie w domowym zaciszu – wałek do ćwiczeń, hula hop i piłka fitness
Po intensywnych ćwiczeniach w domu pora na odrobinę relaksu, jednak wcale nie mamy tutaj na myśli rozłożenia się na kanapie przed telewizorem (przynajmniej nie od razu). Po wzmożonej aktywności fizycznej warto jest rozciągnąć mięśnie by na następny dzień uniknąć dotkliwe w skutkach bólu, który jasno da do zrozumienia, że po treningu zabrakło istotnego elementu w postaci rozciągania.
Do tej czynności doskonale nadaje się m.in. wałek do ćwiczeń, który jest prostym i lekkim przyrządem wykorzystywanym zarówno do masażu, jak i ćwiczeń w domu. Podłużny walec o gładkiej bądź karbowanej powierzchni rozbija zgrubienia powstające na skutek bardzo intensywnego wysiłku i skutecznie poprawia krążenie, dzięki czemu na następny dzień nie występują żadne bolesne dolegliwości.
Do rehabilitacji i rozluźnienia spracowanych mięśni znakomicie spisuje się również piłka fitness czyli wykonana z odpornego i antypoślizgowego tworzywa sztucznego piłka gimnastyczna, która nadmuchiwana jest powietrzem. Jednakże przy zakupie tego typu sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar, gdyż dopasowuje się go w zależności od wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała. Jak upewnić się czy wybrana piłka fitness została właściwie dobrana? Wystarczy usiąść na niej całym ciężarem ciała, oprzeć stopy o ziemię, a następnie upewnić się czy kąt między udem a łydka jest prosty bądź lekko rozwarty.