Sport dla zdrowia – jaką dyscyplinę wybrać?
Aktywność fizyczna to sposób nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale także na zdrowie i świetne samopoczucie każdego dnia. Nie ulega wątpliwości, że każdy wysiłek sprzyja poprawie kondycji organizmu. Są jednak takie dyscypliny sportowe, które mają wręcz lecznicze działanie. Dowiedz się, jaki sport będzie dobry dla Twojego zdrowia!
Bieganie dla sercowców i chorych na nadciśnienie
Choroby układu krążenia to zmora naszych czasów. Stresujący tryb życia i kiepska dieta to tylko niektóre czynniki przyczyniające się do rozwoju takich schorzeń, jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Możesz im zapobiegać lub je leczyć, regularnie uprawiając jogging! Badania naukowe dowodzą, że bieganie w jednostajnym tempie kilka razy w tygodniu wzmacnia wydolność serca, pozwala wydajniej pompować krew, a także zmniejsza ilość groźnej dla zdrowia tkanki tłuszczowej. Taki aerobowy wysiłek obniża też ciśnienie krwi, więc jeśli zmagasz się z jednym z problemów ze strony układu krążenia, już dziś zacznij biegać!
Joga dla osób z bólami kręgosłupa
Wiele osób zmaga się z różnymi, często przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Wynika to w dużej mierze z siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy ciała, spędzaniu dużej ilości czasu przed komputerem. Ty również odczuwasz bóle kręgosłupa? A może Twoim problemem są bóle głowy? Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pomocna może okazać się joga, która działa dwutorowo – pozwala się odprężyć i zrelaksować oraz odciążyć kręgosłup i wzmocnić mięśnie. Joga pozwala pracować nad stabilnością, równowagą i siłą. Uczy też skupiania się na oddechu i utrzymaniu pozycji ciała. Świetną alternatywą dla klasycznej jogi na macie jest też aerial joga, czyli ćwiczenia akrobatyczne na szarfach zawieszonych pod sufitem.
Crossfit dla zestresowanych
Jednym z największych wrogów dobrego samopoczucia jest stres, który coraz częściej towarzyszy nam w codziennych okolicznościach. Możemy sobie z nim radzić na wiele sposobów, na przykład suplementując witaminy z grupy B i magnez oraz jedząc zdrowo. Jednak warto dodatkowo włączyć aktywność fizyczną, która pozwoli oczyścić umysł, rozładować negatywne emocje i zwiększyć wytrzymałość na stresujące sytuacje. W tej roli znakomicie sprawdzi się crossfit. Aktywność niezwykle intensywna i wymagająca, jednak pozwalająca budować nie tylko masę mięśniową, ale także odporność psychiczną! Crossfit sprawia, że stajemy się bardziej wytrzymali, co bardzo pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia.
Nordic walking dla otyłych
Osoby zmagające się z otyłością lub sporą nadwagą nie powinny trenować zbyt intensywnie. Biegając czy trenując crossfit, mogłyby nabawić się groźnej kontuzji stawów lub kręgosłupa. Nagromadzona tkanka tłuszczowa obciąża szkielet, przez co ćwiczenie jest dla całego naszego ciała ogromnym ryzykiem. Nie oznacza to jednak, że osoby otyłe nie powinny ćwiczyć! Wręcz przeciwnie! Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku nordic walking, czyli spacerowanie z kijkami. Taka aktywność pozwala spalić mnóstwo kalorii bez obciążania stawów i więzadeł. Odpowiednie dla naszej kondycji tempo sprzyja wzmocnieniu serca i lepszej pracy układu krążenia. Nordic walking jest lepszy od klasycznego spaceru, bo angażuje wszystkie partie mięśni, łącznie z mięśniami ramion!
Aktywność fizyczne to lekarstwo na wiele chorób. Trzeba jednak wiedzieć, jaką dyscyplinę wybrać, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić!