Poradnik rowerzysty – część I

Poradnik rowerzysty - część I

Poradnik rowerzysty – część I

Dla wielu rowerzystów sezon na rower trwa cały rok, jednak najgorętszy jego okres zaczyna się właśnie teraz wraz z nadejściem pogodnych dni. Jak odkurzyć swój rower i przygotować go do pierwszej jazdy? Jakie akcesoria i aplikacje mogą okazać się pomocne? I wreszcie – jaki rower wybrać do miasta,  a jaki do jazdy w terenie? Dziś wszystko dla wielbicieli dwóch kółek napędzanych siłą mięśni!

Przygotowanie roweru do sezonu

W sezonie jesienno-zimowym zaledwie nieliczni śmiałkowie odważają się jeździć rowerem. Niesprzyjające warunki pogodowe są jednak dla większości z nas wystarczającym powodem do schowania naszego jednośladu do piwnicy, bądź na strych. Rower zimuje tam przez kilka dobrych miesięcy, czego oczywistym następstwem jest kiepski stan techniczny. Dlatego zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę tej wiosny, sprawdź, jak miewa się twój rower.

  • przede wszystkim dopompuj opony, z których z pewnością zeszło już powietrze. Zrobisz to na każdej stacji benzynowej.
  • wytrzyj rower z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki.
  • sprawdź hamulce – czy nie skrzypią albo czy nie zardzewiały. To przecież jeden z najważniejszych elementów roweru!
  • zobacz, w jakim stanie są pedały oraz łańcuch twojego roweru. W razie konieczności udaj się do serwisu, by wyleczyć wszystkie szkody, jakie mogły pojawić się w trakcie okresu nie używania roweru!
Poradnik rowerzysty - część I

Jak wybrać nowy rower?

Jeśli przyszedł u ciebie czas na kupno nowego roweru, to zrób porządny research w Internecie. Przede wszystkim zastanów się nad tym, po jakiego typu terenie będziesz jeździć w głównej mierze. Jeśli twój rower ma ci służyć wyłącznie do jeżdżenia po mieście, to z pewnością przypadnie ci do gustu imponujący design typowych „holenderek”. Te rowery są przeznaczone do użytku miejskiego i z reguły nie posiadają przerzutek. Są jednak bardzo efektowne i sprostają warunkom jazdy miejskiej. Jeśli jednak zdecydowanie częściej wybierasz jazdę w terenie, to nie inwestuj w rower miejski! Jest on zdecydowanie za słaby na przejazdy po lasach czy górach! W takich warunkach sprawdzi się oczywiście rower górski z porządny bieżnikiem na oponach oraz solidnym systemem przerzutek. Dla tych, którzy na co dzień wybierają przejażdżki ulicami miast, a weekendy lubią spędzać z rowerem w terenie, marki oferują rowery, które są wyposażone w przerzutki, ale są też dostosowane do jazdy w mieście. Niezależnie od tego, jaki rower wybierasz, zawsze staraj się wypróbować go podczas zakupu! Poszczególne modele rowerów różnią się między sobą rozmiarem kół czy rozstawem rączek kierownicy. Rower, który dobrze wygląda, może wcale nie być dla ciebie wygodny do jeżdżenia. Dlatego koniecznie postaraj się o krótką jazdę testową, by wyczuć, czy dany typ roweru będzie ci pasował!

Poradnik rowerzysty - część I

Niezbędnik rowerzysty, czyli akcesoria sportowe

Jazda rowerem nie jest nazbyt wymagającym sportem, jednak zdecydowanie przydają się tu… dwie wolne ręce! Na rynku jest mnóstwo akcesoriów sportowych, które z pewnością wzmogą twój komfort jazdy. Które z nich warto wybrać?

  • worek lub plecak! Możesz wozić torebkę w koszyczku z przodu roweru, jednak prawdziwą wygodę poczujesz dopiero wtedy, gdy swoje niezbędne rzeczy założysz na plecy. Zyskujesz równowagę i komfort jazdy!
Poradnik rowerzysty - część I

  • uchwyt na telefon. Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam dziś na każdym kroku, a jazda rowerem nie jest tu wyjątkiem. Jak jednak sprawić, by telefon nie był dla nas uciążliwy? Najlepiej zainwestować w uchwyt na telefon montowany do roweru. Wkładasz swój smartphone do specjalnej kieszonki, która jest wodoodporna, a zarazem można po niej działać na ekranie dotykowym!
  • bidon z wodą lub izotonikiem. Jazda rowerem, jak każda inna dyscyplina sportowa, jest podejmowanym przez organizm wysiłkiem, który może prowadzić do utraty nadmiernej ilości wody. Dlatego niezwykle ważne jest, by mieć przy sobie bidon napełniony wodą lub napojem izotonicznym, który pozwoli w wygodny sposób uzupełnić płyny. Możesz przyczepić go bezpośrednio do roweru lub zamocować w specjalnej saszetce-nerce, którą nosisz w pasie!
Poradnik rowerzysty - część I

  • kask rowerowy. Mimo że większość z nas mocno buntuje się przed jego zakładaniem, sądząc, że dotyczy to wyłącznie dzieci, kask na rower to absolutny must have, jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bez obaw! Znajdziesz dziś mnóstwo ciekawych wzorów i kasków o unikalnym designie.

To tylko niektóre z niezbędnych danych, które powinieneś posiadać przed pierwszymi wyprawami rowerowymi w tym sezonie. Ciąg dalszy nastąpi!

You May Have Missed