Jak rower wpływa na ciało?
Jazda na rowerze to jedna z tych aktywności fizycznych, którą podejmują nawet najbardziej odporni na trend związany ze zdrowym stylem życia. Ten słynny pojazd na dwóch kółkach może być przecież nie tylko narzędziem do trenowania, ale także środkiem transportu. Nie dziwi więc, że sięga po niego coraz większa ilość osób. I niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do starcie w zawodach triathlonowych, czy też uprawiasz jazdę na rowerze w stu procentach rekreacyjnie, warto wiedzieć, w jaki sposób rower wpływa na twoje ciało!
Wydolność na 100%
Zarówno przy jeździe amatorskiej, jak i tej przygotowującej do zawodów triathlonowych najbardziej korzysta ogólna wydolność naszego organizmu. W trakcie każdego treningu na rowerze nasze serce pracuje lepiej i wydajniej. Zwiększa się także zdolność organizmu do przyswajania tlenu. Dlatego na początku jazda na rowerze na najwyższych obrotach może się okazać sporym wyzwaniem. Poprawna technika oddychania oraz ponadprzeciętna kondycja i wytrzymałość oddechowa organizmu wyrabia się z czasem. Jednak dobra wiadomość jest taka, że każdy raz na rowerze przyczynia się do poprawy wydolności, dlatego im częściej ćwiczymy na rowerze, tym lepiej.
Silne nogi to podstawa
Nie trudno zauważyć, że podczas pedałowania kluczową rolę odgrywają nasze dolne kończyny. Dlatego by jeździć szybciej, dłużej i wytrzymywać większe obciążenia, potrzebujemy wypracować solidną siłę w nogach. Jazda na rowerze, czy to rekreacyjna, czy też zawodowa, w cudowny sposób wpływa na wytrzymałość mięśni ud, pośladków oraz łydek. Często męczone nabierają odporności i są w stanie pedałować dłużej i szybciej. Nie trzeba chyba dodawać, że dodatkowym efektem jazdy na rowerze jest wysmuklenie nóg. Istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że rowerzyście zostanie na nogach choćby gram tłuszczu. Regularne uprawianie tej dyscypliny sportowej sprawia, że spalamy z dolnych kończyn całą tkankę tłuszczową, a mięśnie uwidaczniają się i zwiększają swoją objętość.
Rower – trening kardio
Argumentem przemawiającym za rozpoczęciem przygody z pedałowaniem może być fakt, że wysmukla się całe ciało. Jazda na rowerze z dość dużą intensywnością (a najlepiej na zmiennym tempie) jest rodzajem treningu kardio, dzięki czemu pobudzamy cały organizm do redukcji tkanki tłuszczowej. Płaski brzuch, ujędrnienie całego ciała, pozbycie się niechcianego cellulitu – te cele z pewnością możesz osiągnąć, regularnie wsiadając na rower!
Podsumowując: jazda na rowerze kompleksowo wpływa na całe ciało. Przynosi wiele korzyści dla naszej sylwetki, wysmukla całe ciało i pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej, jednak jej największą zaletą jest zdecydowanie wpływ na kondycję i wydolność. Rowerzyści mogą skutecznie zapobiegać chorobom układu krążenia, miażdżycy i innym schorzeniom. Ich organizmy są zazwyczaj w świetnej formie.