Jak wybrać rakietę do squasha?

Rakiety do squasha

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze squashem, wybór najlepszej dla Ciebie rakiety może Ci się wydać bardzo trudny. Źle dobrana rakieta może całkowicie odebrać przyjemność z gry, a także przyczynić się do powstania nieprzyjemnych kontuzji oraz przeciążeń. Pierwszą rakietę najlepiej wypożyczyć, aby wyczuć ją w ręce. Kiedy już podejmiesz decyzję o zakupie własnej, warto wiedzieć, które parametry w jaki sposób wpływają na jej funkcjonalność.

Waga

Podstawową cechą każdej rakiety do squasha jest jej waga. Ta z kolei zależy w znacznej mierze od materiału, z jakiego przedmiot został wykonany. Waga rakiety zazwyczaj wyrażona w gramach. Zasada jest prosta: im mniejsza waga, tym słabsze uderzenie i większa kontrola nad piłką. To z kolei oznacza, że im większa jest waga, tym mocniejsze uderzenie, ale i kontrola nad piłką słabsza. Wyróżnia się najczęściej trzy kategorie rakiet:

  • lekkie – do 140 g;
  • średnie – od 140 do 160 g – najbardziej uniwersalne i dobre dla początkujących;
  • ciężkie – powyżej 160 g.

Materiał

Rakiety do squasha produkowane są z różnych materiałów, od których zależy ich wytrzymałość i waga. Najczęściej stosowane surowce to:

  • aluminium – rakiety solidne, elastyczne, dość ciężkie i stosunkowo tanie;
  • włókno węglowe – rakiety lekkie, ale podatne na pęknięcia i dość drogie;
  • kompozyt grafitowy – najbardziej uniwersalne rakiety, o średniej wadze i wytrzymałości oraz cenie;
  • stop z domieszką aluminium – rakiety tanie i ciężkie.
Jaka rakieta do squasha

Balans

Balans mówi o tym, jak wyważona jest rakieta, czyli gdzie umieszczony jest jej środek ciężkości. Może być on zlokalizowany w rączce, na środku lub na główce. Balans podaje się w milimetrach bądź centymetrach. Warto przy tym zauważyć, że długość rakiety zawsze jest taka sama i wynosi 27 cali, czyli 68,6 cm. Balans umieszczony centralnie to ten, który oscyluje w połowie długość rakiety – około 35,5-36,5 cm. Balans na główkę występuje głównie w rakietach cięższych i jest on większy niż 36,5 cm. Jeśli chodzi natomiast o balans na rączkę, to jest on mniejszy niż 35,5 cm i oznacza, że główka jest lżejsza. Balans wpływa na możliwości manewrowania rakietą i siłę odbicia piłki. Wyższy balans gwarantuje mocne uderzenia przy użyciu mniejszej siły, balans mniejszy zwiększa manewrowość rakiety, ale też osłabia uderzenie.

Kształt rakiety

Istnieją dwa rodzaje rakiet do squasha – owalne i łezkowe. Rakiety o łezkowym kształcie oferują mocniejsze odbicie, natomiast kształt owalny zapewnia lepsze czucie piłki i większą precyzję uderzeń. Rakiety owalne są dobre dla osób początkujących, łezkowe polecane są graczom zaawansowanym.

Powierzchnia główki

Rozmiar główki bywa różny i waha się w przedziale od 420 do 500 cm2. Im większa główka, tym łatwiejsze trafienie w piłkę oraz mocniejsze uderzenie. Większe powierzchnie są polecane osobom początkującym, natomiast doświadczeni zawodnicy grający w squasha mogą wybierać spośród rakiet o mniejszej powierzchni.

Układ strun

Parametr ten jest oznaczany na ramie rakiety poprzez dwie liczby, np. 14 x 18, co oznacza, że rakieta wyposażona jest w 14 strun pionowych oraz 18 strun poziomych. Wzór, w który układają się struny, wpływa na jakość odbicia. Rzadki wzór daje mocniejsze podkręcenie piłki, ale nie będzie oferować stałego, mocnego naciągu. Wzór gęsty sprawia, że struny rzadziej się zrywają, a uderzenia są słabsze, jednak o wiele bardziej precyzyjne.

Squash to interesująca dyscyplina sportu, która może przysporzyć wiele radości i korzyści dla zdrowia. To również ciekawa alternatywa dla tenisa. Aby gra była przyjemna i satysfakcjonująca, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej rakiety.

You May Have Missed