Siatkówka – poznaj kilka faktów

Siatkówka – poznaj kilka faktów

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów zespołowych w Polsce. Nasi rodacy wypadają doskonale na tle międzynarodowym i mogą pochwalić się wspaniałymi rezultatami, między innymi kilkoma tytułami mistrza świata. Jeśli chcesz poznać lepiej tę dyscyplinę sportową, w niniejszym wiedźmin serial online artykule znajdziesz garść cennych informacji!

Jak wymyślono siatkówkę?

Za pomysłodawcę piłki siatkowej uważa się Williama G. Morgana, który był nauczycielem wychowania fizycznego w szkole w amerykańskiej miejscowości Holyoke znajdującej się w stanie Massachusetts. Mężczyzna opracował reguły gry początkowo znanej pod nazwą „minonette”. 9 lutego 1895 roku po raz pierwszy zorganizowano pokaz dyscypliny, która wkrótce miała stać się popularną na całym świecie siatkówką.

Kim jest libero?

Każdy zespół drużyny siatkarskiej składa się z siedmiu zawodników – rozgrywającego, atakującego, dwóch środkowych, dwóch przyjmujących oraz libero. Warto jednak zaznaczyć, że na boisku przebywa tylko sześciu. Libero, do którego zadań zalicza się wyłącznie obronę, zmienia się z zawodnikiem w środku pola w momencie, kiedy zespół przyjmuje zagrywkę. Tak zwany wolny zawodnik dla łatwiejsze możliwości rozpoznania go spośród kolegów z drużyny ubrany jest w koszulkę innego koloru niż pozostali.

Ile trwa set w siatkówce?

Siatkówka polega na odbijaniu piłki rękami w taki sposób, aby przeleciała ona nad siatką i wylądowała w polu rywala. Punkty można otrzymać również w przypadku, gdy przeciwnik popełni błąd – na przykład odbije piłkę w aut. Mecz siatkówki trwa do momentu aż jedna z drużyn wygra trzy sety. Oznacza to, że czas gry nie jest limitowany tak, jak ma to miejsce na przykład w przypadku piłki nożnej czy koszykówki. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć, ile trwa mecz siatkówki. Maksymalnie podczas jednego meczu można rozegrać pięć setów – w takim przypadku ostatnich z nich rozgrywany w formie tie-break, czyli do 15 punktów. Standardowy set można wygrać po osiągnięciu wyniku 25 punktów z dwupunktową przewagą nad rywalem.

Co oznacza czerwona kartka w siatkówce?

Podobnie jak w przypadku innych sportów zespołowych reguły siatkówki obejmują kary dla zawodników za zachowanie niezgodne z zasadami fair play. Arbiter może zastosować następujące sankcje:

  • Żółta kartka – przyznawana jest wówczas, gdy zastosowanie upomnienia nie przynosi pożądanego efektu. Kara ta jest wpisywana do protokołu meczowego.
  • Czerwona kartka – jeśli drużyna została ukarana już żółtą kartką, kolejnym etapem wyciągania konsekwencji przez sędziego za nieodpowiednie zachowanie jest kartka w kolorze czerwonym – wiąże się to z utratą punktu.
  • Wykluczenie – w momencie, gdy dany zawodnik zobaczy w ręce sędziego żółtą i czerwoną kartkę, musi on opuścić boisko do końca seta. Przepisy FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) przewidują również wykluczenie trenera danej drużyny.
  • Dyskwalifikacja – zawodnik ukarany w ten sposób musi opuścić boisko do końca meczu. W ten sposób sędzia może ukarać też trenera lub członka sztabu trenerskiego.

Na jakiej wysokości znajduje się siatka do siatkówki? Czyli szczegóły na temat boiska

W siatkówkę gra się na boisku w kształcie prostokąta o wymiarach 18 na 9 metrów. Na każdym boisku oznaczone są strefy wolne oraz strefy ataku. W przypadku tej pierwszej wymiary mogą zależeć od wytycznych konkretnej federacji. W połowie boiska znajduje się specjalna siatka, która w przypadku mężczyzn znajduje się na wysokości 2,43 m, natomiast w przypadku kobiet – 2,24 m. Nieco niżej zlokalizowana jest na meczach juniorów – dla chłopców jest to wysokość 2,35 m, a dla dziewczyn 2,15 m.

Jak wygląda piłka do siatkówki?

Mecze siatkówki są rozgrywane za pomocą specjalnej piłki wykonanej z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej. Może być ona jednobarwna lub kolorowa – najczęstsze zestawienie kolorystyczne to biały, żółty i niebieski. Takie połączenie jest charakterystyczne dla piłek z portfolio firmy Mikasa, które są najczęściej używane zarówno przez profesjonalnych zawodników, jak i amatorów. Piłka do siatkówki waży ok. 260-280 g, a w jej wnętrzu ukryta jest gumowa dętka, w której znajduje się powietrze z ciśnieniem na poziomie 4,26-4,61 psi. Aktualnie popularnością cieszą się modele ośmiopanelowe, które gwarantuję parametry wymagane przez FIVB. Jeśli zastanawiasz się, jaka piłka do siatkówki będzie najlepsza, powinieneś zwrócić uwagę właśnie na modele wykonane zgodnie z wytycznymi tej międzynarodowej organizacji sportowej.

Polskie osiągnięcia – sportowe fakty o siatkówce

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn od dekad znakomicie radzi sobie na boisku. Jednym z pierwszych osiągnięć kadry narodowej był brązowy medal na mistrzostwach Europy w 1967 roku w Turcji. Po złoto polskim sportowcom udało się sięgnąć dopiero w 2009 roku, jednak w międzyczasie kilkukrotnie zajmowali drugie miejsce na podium (1975, 1977, 1979, 1981, 1983).

W 1974 roku Polacy wygrali VIII Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn rozgrywane w Turcji. Wynik ten udało się powtórzyć ponownie na turniejach w 2014 (Polska) i 2018 roku (Włochy/Bułgaria).

Fundamentalne znaczenie dla historii polskiej siatkówki ma również złoto zdobyte na XXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Nasza kadra narodowa w fazie grupowej pokonała Koreę Południową, Kanadę, Kubę i Czechosłowację. W półfinałach Polska zwycięsko wyszła ze spotkania z Japonią. W finałowym spotkaniu Polacy górowali nad ZSRR, wygrywając 3:2.

You May Have Missed