Wzmacnianie serca – dlaczego warto to robić?

wzmacnianie serca

Wzmacnianie serca – dlaczego warto to robić?

Serce jest mięśniem, nad którym musimy pracować regularnie i równie wytrwale jak w przypadku pozostałych. Centralny narząd naszego układu krwionośnego możemy wzmacniać poprzez aktywność fizyczną. Choć regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla ochrony i wzmocnienia serca, nie każda forma wysiłku będzie sprzyjała funkcjonowaniu tego organu.

Serce, czyli klucz ludzkiego organizmu

W naszym organizmie serce ma kluczowe znaczenie. Działa ono jak pompa zalewowo-tłocząca, wysyłając tętnicami krew, która jest niezbędna ciału do życia. Potrafi samoczynnie się kurczyć i rozkurczać, wykonując ponad sto tysięcy uderzeń dziennie. To właśnie dzięki sercu organizm otrzymuje życiodajny tlen. Bez serca mięśnie oraz mózg nie byłyby w stanie funkcjonować. Dobra kondycja serca może poprawić ogólną jakość zdrowia i codziennego samopoczucia.

Siedzący tryb życia nie jest przyjacielem serca

Siedzący tryb życia nie ma dobrego wpływu na pracę serca. Brak regularnej aktywności fizycznej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem schorzeń i chorób układu krążenia. Ryzyko to rośnie dodatkowo wraz z wiekiem. Nasze serce może obciążać nie tyko siedzący tryb życia, ale również takie czynniki jak palenie tytoniu, picie alkoholu, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Czynniki te mogą nieść wiele przykrych dla organizmu konsekwencji, w ostateczności doprowadzając nawet do martwicy mięśnia sercowego. To powinno zachęcić wiele osób do dbania o serce i wzmacniania go przy pomocy regularnej aktywności fizycznej.

Sport to zdrowie

Choć widoczne wyżej hasło może wydawać się banalne, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aktywność sportowa oddziałuje korzystnie na nasz organizm. Korzyści płynące z wysiłku fizycznego można już odczuć po 2-3 miesiącach regularnych treningów. Aktywność sportowa wzmacnia serce, dzięki czemu ma ono mniej pracy. Wynika to z tego, że tętno spoczynkowe zostaje obniżone o 15-20% w porównaniu z okresem poprzedzającym rozpoczęcie treningów.

Progresywność treningu ma znaczenie

Jeśli chcesz wzmocnić swoje serce, pamiętaj o progresywności treningu. Nie wybieraj zbyt wysokiej intensywności wysiłku fizycznego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem lub wracasz do niego po dłuższej przerwie. W dodatku nie powinieneś szarżować z dyscyplinami, które są bardzo wymagające dla serca. Postaw na sporty o charakterze wytrzymałościowym. Jeśli wznawiasz aktywność sportową zacznij od chodzenia, jazdy na rowerze czy pływania. Jeżeli uprawianie jakiegoś sportu sprawia, że masz zadyszkę nawet przy średniej intensywności, oznacza to, że serce nie jest jeszcze odpowiednio przygotowane do określonego treningu. W czasie treningu powinieneś móc swobodnie oddychać. Z czasem będziesz mógł zwiększać intensywność treningów, osiągając coraz lepsze efekty i poprawiając ogólną wytrzymałość organizmu.

Zalety treningu kardio

Wzmocnieniu serca sprzyja trening kardio. Poprawia on nie tylko pracę mięśnia sercowego, lecz także oddech. Trening kardio to szereg różnych aktywności wytrzymałościowych, które można uprawiać w klubie fitness lub w domowym zaciszu. Taka forma treningu daje szerokie pole do popisu, bowiem kardio można wykonywać na różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, ale spokojnie poradzimy sobie również bez nich. Ćwiczenia fitness mają zbawienne właściwości dla układu sercowo-naczyniowego i zmniejszają ryzyko wielu groźnych chorób układu krążenia. Ponadto taka forma treningu umożliwia szybkie spalanie kontroli, co może okazać się bardzo ważne dla osób borykających się z nadwagą.

You May Have Missed