Łyżwiarstwo szybkie
Dyscyplina sportowa, w której zawodnik poruszający się na łyżwach musi pokonać określony dystans w jak najszybszym czasie. Tradycyjnie łyżwiarze poruszają się owalnym torze o długości 400 metrów. Sportowiec uprawiający łyżwiarstwo szybkie to tak zwany panczenista. Nazwa ta wywodzi się od Aleksandra Panszyna, rosyjskiego łyżwiarza. Zawodnicy startują w parach i na zmianę poruszają się po torze wewnętrznym oraz zewnętrznym. W konkurencji tej niedopuszczalna jest wzajemna eliminacja. Znaczenie ma czas pokonania trasy przez każdego z uczestników.
Klasyfikacja
W klasyfikacji ogólnej sędziowie biorą pod uwagę czasy poszczególnych zawodników i na tej podstawie wyłaniają zwycięzcę zawodów. Ogromną popularnością łyżwiarstwo szybkie cieszy się w Holandii, gdzie aktualnie można spotkać najlepszych na świecie zawodników w tej dyscyplinie.
Sprzęt i wyposażenie
Sportowcy uprawiający łyżwiarstwo szybkie obecnie wykorzystują nowoczesny sprzęt, w którym kluczowe znaczenie mają oczywiście łyżwy oraz aerodynamiczny kostium. Łyżwiarstwo szybkie jest dyscypliną sportową obecną w programie zimowych igrzysk olimpijskich. Konkurencja zadebiutowała na I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1924 w Chamonix.