Jakie buty do biegania po asfalcie?
Bieganie to jedna z najłatwiejszych do uprawiania dyscyplin sportu. Po prostu – wprawiasz mięśnie w ruch i przemieszczasz się do przodu. Jak się uprzesz, biegać możesz nawet w trampkach. Jednak w bieganiu nie chodzi wyłącznie o uprawianie jakiejkolwiek aktywności, ale też o komfort, zabezpieczenie stopy przed urazami oraz o amortyzację, która uchroni Twoje stawy przed bolesnymi przeciążeniami, najczęściej dającymi się we znaki jeszcze przez wiele lat w przyszłości. Aby nie zrobić sobie krzywdy i uczynić z treningów prawdziwą przyjemność, musisz postawić na najlepsze buty do biegania. Jakie to buty? Przeczytaj nasz poradnik, a zyskasz odpowiedź.
Asfalt – nawierzchnia uniwersalna, ale czy idealna?
Asfalt jest dla biegaczy nawierzchnią niewdzięczną, ale dla wielu to też konieczność. W mieście najłatwiej właśnie o tego rodzaju nawierzchnię, a o bieżnie lekkoatletyczne bardzo trudno. Malownicze i bezpieczniejsze dla stawów trasy biegowe przełajowe najczęściej znajdują się na obrzeżach aglomeracji, albo też daleko od nich – kto miałby na to czas? Komfort, walory turystyczne, miłe dla oka i ducha okoliczności przyrody – w dzisiejszych czasach to wszystko traci na popularności na rzecz treningu szybko dostępnego, możliwego do zrealizowania „tu i teraz”.
Kontuzje, urazy, przeciążenia
W czasie biegowego treningu na asfalcie Twoje stopy i stawy są szczególnie narażone na przeciążenia i kontuzje. Asfalt jest nawierzchnią bardzo twardą, a każde dynamiczne zetknięcie się z nim stopy powoduje nagły i silny wstrząs. Nie oznacza to, że bieganie po asfalcie jest niezdrowe. Niezdrowe jest bieganie po nim bez odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim liczą się wyposażone w wysokiej jakości amortyzację buty, specjalnie przygotowane właśnie do biegania po twardej nawierzchni. Urazy i kontuzje, jeśli tylko zastosujesz odpowiednie buty do biegania, spowodowane będą częściej niewłaściwą techniką biegu czy złym odżywianiem, które prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, niż poruszaniem się po asfalcie.
Buty amortyzowane, czyli jakie?
Przeciążenia podczas treningu biegowego nie będą Ci straszne, jeśli wybierzesz buty do biegania wyposażone w profesjonalne technologie, wyraźnie zmniejszające nieprzyjemny wstrząs, jaki jest odczuwany podczas zetknięcia stopy z twardą nawierzchnią. Amortyzacja zlokalizowana jest w podeszwie. Jej podstawowy poziom zapewnić może sprężysta pianka, jednak to za mało jak na buty do biegania po asfalcie. Tutaj potrzebne są specjalne technologie, takie jak poduszki żelowe. Można przyjąć zasadę, że im więcej skomplikowanych technologii zostało wykorzystanych w produkcji podeszwy butów biegowych, tym większy jest ich wskaźnik amortyzacji.
Oddychająca cholewka
Wybierając buty do biegania po asfalcie, zwróć również uwagę na budowę ich cholewki. Powinna ona dobrze stabilizować stopę, czyli przylegać do niej, ale nie uciskać jej zbytnio. Poza tym warto wybrać model o cholewce tekstylnej, siateczkowej. Wentylacja sprawia, że stopy nie gotują się wewnątrz buta. Powietrze schładza je i wyraźnie podnosi komfort biegu. O tym, jak ważna jest wymiana powietrza dowiesz się, gdy przyjdzie Ci biegać po asfalcie w słoneczne, gorące dni, kiedy to nagrzana powierzchnia paruje prosto w stopy.
Anatomia też ma znaczenie
Jeśli udało Ci się wynaleźć w internecie buty, które zdają się posiadać wszystkie wyżej wymienione cechy, to jesteś dopiero w połowie drogi do sukcesu. Teraz musisz buty przymierzyć. Buty biegowe muszą dobrze leżeć na stopie, nie powodując żadnych ucisków. Poza tym stopa stopie nierówna. Jedna jest szersza, druga węższa, z niższym lub wyższym podbiciem, szeroka w palcach, supinująca, pronująca, neutralna. Po prostu, każda jest inna, a ostateczny wybór odpowiednich dla Ciebie butów do biegania po asfalcie powinien być podyktowany szczegółami anatomicznymi Twojej stopy. Nie zapominaj o ostatniej zasadzie biegaczy – dobre buty do biegania to buty o rozmiar za duże. W czasie treningu stopa pracuje, puchnie i potrzebuje dużo miejsca!