Jak wrócić do treningu po przerwie?
Miałeś kontuzję lub z jakiegoś innego powodu musiałeś zrobić długą przerwę w treningu, jednak chcesz wrócić do regularnej aktywności fizycznej? Wznowienie treningów i powrót do formy jest możliwy, ale musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach, o których wspominamy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!
Określ swój cel
Zanim wrócisz na siłownię lub salę fitness musisz określić swoje cele sportowe. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcesz powrócić do aktywności fizycznej? Celem może być zgubienie zbędnych kilogramów, ujędrnienie ciała lub poprawa wytrzymałości mięśniowej. Dzięki określeniu celu znacznie łatwiej opracujesz swój program treningowi i będziesz mógł efektywnie spełniać swoje zamierzenia.
Otocz się odpowiednimi ludźmi
Jeśli masz już dostosowany do swoich potrzeb plan treningowy, możesz skonsultować go z profesjonalnym trenerem sportowym. Dzięki indywidualnym sesjom treningowym będziesz wiedział, jak należycie powrócić do treningów. Traktuj każdą poradę ze strony trenera jako cenną wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać w przyszłości. Poza tym trener personalny może być dla nas doskonałą motywacją, by po raz kolejny nie zaniechać regularnej aktywności fizycznej.
Przygotuj się do treningów
Zanim powrócisz do aktywności fizycznej przygotuj sobie odpowiedni sprzęt i odzież. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, by twoja stylizacja była najmodniejsza na całej siłowni. Odpowiednio dobrana odzież i akcesoria zapewnią ci komfort oraz bezpieczeństwo treningu. Przez przygotowanie do treningu należy rozumieć nie tylko dopasowany do danej aktywności ekwipunek. Każdy trening musi być poprzedzony rozgrzewką, która przygotowuje mięśnie do intensywniejszego wysiłku. Rozgrzewkę możesz wykonać przy pomocy ćwiczeń takich jak pajacyki czy wykroki lub skorzystać z dostępnych na siłowni urządzeń, wykonując 10 minut marszu na bieżni. W rozgrzewce mogą być przydatne też ćwiczenia na tak zwanym wioślarzu, które przygotowują całe ciało do treningu.
Znajdź odpowiedni rytm
Powinieneś ustalić optymalny rytm ćwiczeń, by czerpać jak najwięcej korzyści z prowadzenia aktywności fizycznej. Najlepszym sposobem jest ćwiczenie przez godzinę min. dwa razy w tygodniu. Choć w miarę możliwości postarajmy się pojawiać na siłowni lub sali fitness trzy razy w tygodniu. Jeśli brakuje ci czasu, by zawitać na siłowni, pamiętaj, że możesz ćwiczyć również w domowym zaciszu.
Wyrabiaj w sobie prawidłowe przyzwyczajenia
W czasie intensywnej aktywności fizycznej fundamentalną sprawą jest uzupełnianie płynów, o czym nie można zapominać. Odpowiednia hydratacja uzupełnia w naszym organizmie poziom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają funkcjonowanie układu mięśniowego oraz mają znaczący wpływ w regeneracji organizmu po treningu. Wykonując różne ćwiczenia musimy też pamiętać o koncentracji i dążeniu do pełnej realizacji planu treningowego. Wcześniej wspominaliśmy, że przygotowując się do treningu powinniśmy pamiętać o rozgrzewce. Z kolei po zakończeniu treningu ważne jest rozciąganie. Zachowaj głęboki i spokojny oddech, przespaceruj się kilka minut i zakończ trening przy pomocy ćwiczeń rozciągających.
Nie zapominaj o motywacji
Powrót do regularnej aktywności fizycznej może być dla wielu osób trudnym zadaniem, dlatego w tym okresie nie może nam zabraknąć solidnej dawki motywacji. Bardzo dobrym pomysłem jest czerpanie radości z treningów z paczką znajomych lub z członkami rodziny. Wykonywanie ćwiczeń z innymi osobami będzie motywowało nas do dalszej pracy, a w dodatku każdy trening będzie nam się kojarzył z radosnym spotkaniem w gronie najbliższych.
Pamiętaj o zdrowym odżywianiu
Bez względu na to, czy twój powrót do treningu ma skutkować schudnięciem czy zwiększeniem masy mięśniowej, musisz pamiętać, że same ćwiczenia nie zapewnią ci oczekiwanych rezultatów. Fundamentem w życiu każdego sportowca jest zdrowa i zbilansowana dieta, która nie musi być drakońska, ale wymaga od nas stosowania się do kilku kluczowych zasad.
• Nie pomijaj posiłków. Jedz mniejsze porcje, ale pamiętaj o regularności.
• Między głównymi posiłkami stosuj zdrowe przekąski, tj. owoce, mus owocowy czy garść orzechów.
• Twój talerz powinien być w stu procentach zrównoważony, co oznacza zachowanie odpowiednich proporcji między węglowodanami, białkiem i tłuszczami.