Jak grać w squasha?

Jak grać w squasha?

Squash to rewelacyjna propozycja dla osób, które poszukują rozwiązania łączącego świetną rozrywkę z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wywodząca się z Anglii dyscyplina sportowa pozwala spalić mnóstwo kalorii i pobudzić do pracy różne grupy mięśniowe. Jednak każdy, kto chce rozpocząć przygodę z tą grą, powinien zaznajomić się z podstawowymi zasadami, by móc poprawnie wykonywać poszczególne elementy techniczne, takie jak zagrywka czy odbijanie piłki. Dowiedz się, jak się gra w squasha!

Co to jest squash?

Squash uważa się często za sport zbliżony do tenisa. Wynika to zapewne z faktu, że gra ta również polega na odbijaniu piłki specjalną rakietą. Jednak zasady tych dwóch dyscyplin są inne. Kort do squasha zlokalizowany jest w specjalnie skonstruowanym pomieszczeniu, a granice boiska wyznaczają określone linie. Gracze odbijają piłkę do squasha tak, aby ta odbiła się od ściany w przedniej części pola gry i jednokrotnie od podłogi. Od ścian bocznych oraz tylnej piłka może odbijać się dowolną liczbę razy. Punkt można zdobyć w momencie, gdy przeciwnik nieprawidłowo odbierze piłkę lub kiedy piłka wyląduje na linii autu i za nią. Różnice między tenisem a squashem można dostrzec też w używanych przez zawodników akcesoriach. Rakiety do squasha są bardziej owalne niż te wykorzystywane w rozgrywkach tenisa ziemnego.

Jak już wspominaliśmy squash narodził się w Wielkiej Brytanii, której mieszkańcy po dziś dzień znajdują się w światowej czołówce przedstawicieli tej dyscypliny sportowej. Aktualnie gra przypominająca tenisa ziemnego znana jest w różnych zakątkach świata, a nad przebiegiem kluczowych rozgrywek czuwa Światowa Federacja Squasha. W Polsce sport ten zagościł w 1997 roku i szybko zyskał spore grono zwolenników, które powiększa się z roku na rok. W naszym kraju popularyzacją dyscypliny zajmuje się organizacja o nazwie Polski Związek Squasha.

Podstawowe zasady gry w squasha

Jeden mecz składa się z pięciu setów, który trwa do uzyskania przez jednego z graczy 11 punktów. W przypadku wyrównanego starcia 10:10, triumfuje ten zawodnik, któremu uda się osiągnąć dwupunktową przewagę. Zwycięstwo trzech z pięciu setów oznacza wygraną całego spotkania. Podobnie jak w tenisie ziemnym, gra rozpoczynana jest od serwisu. Decyzja o tym, kto zacznie mecz, zapada w sposób losowy poprzez zakręcenie rakietą.

Podczas serwowania ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji przez zawodnika, którego jedna stopa musi znajdować się w tak zwanym polu serwisowym bez dotykania linii. Zawodnik może wybrać lewą lub prawą stronę boiska, w zależności od indywidualnych preferencji.

Po serwisie rywal odbija piłkę o przednią ścianę w taki sposób, aby ta nie odbiła się od podłogi więcej niż jeden raz. Przy uderzeniu musi wykazać się precyzją, aby piłka nie trafiła na aut.

Jak wygląda boisko do squasha?

Standardowe wymiary kortu do squasha określono już w 1920 roku i są one przestrzegane do dzisiaj. Boisko do squasha ma 975 cm długości 640 cm szerokości i 564 cm wysokości.

Squash – korzyści zdrowotne

Squash to świetna propozycja aktywności fizycznej dla tych, którzy chcą zatroszczyć się o swoją kondycję. Ten niezwykle dynamiczny sport pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz układ sercowo-naczyniowy, powodując lepsze ukrwienie poszczególnych narządów, co sprzyja sprawnemu transportowi tlenu do wszystkich komórek organizmu. Grę w squasha z pewnością docenią też osoby, które chcą popracować nad swoją koordynacją ruchową. Ponadto dyscyplina ta rozwija zwinność, poprawia elastyczność ciała, umożliwia efektywniejszą koncentrację, zwiększa wytrzymałość organizmu, poprawie samopoczucie i redukuje stres oraz zwiększa poczucie pewności siebie wraz z postępami w treningu i rozgrywkach. Jeśli zastanawiasz się więc, jaki sport wybrać, żeby zapewnić sobie sporo korzyści z różnych kategorii, być może to właśnie squash będzie idealną formą aktywności dla Ciebie. Udaj się na pierwszy trening, a być może po powrocie stwierdzisz, że nadeszła pora na kupno profesjonalnej rakiety.

You May Have Missed