Jak dotrzeć do mety? Poradnik dla początkujących
Triathlon z roku na rok zyskuje na popularności i cieszy się coraz większą sympatią biegaczy, którzy w ten sposób chcą sobie podnieść poprzeczkę. Dla wszystkich miłośników biegania, którzy chcą się zmierzyć z nowym wyzwaniem, przygotowaliśmy garść cennych porad, jak przygotować się do startu w taki sposób, by ukończyć pierwszy triathlon.
Załóż dzienniczek treningowy
To świetny sposób na śledzenie swoich postępów w przygotowaniach do wszechstronnej dyscypliny, jaką jest triathlon, łączący bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Prowadzenie dzienniczka treningowego przyda ci się w szczególności w przypadku pływania. Zacznij od zapisywania liczby ruchów, jakich potrzebujesz na pokonanie jednej długości basenu. Przyjmuje się, że osoby początkujące mieszczą się w przedziale 18-30 ruchów na basenie o długości 25 metrów. Regularne treningi i zapisywanie odpowiednich danych pozwolą zauważyć ci spadek liczby ruchów niezbędnych do pokonania długości basenu, co będzie znakomitą motywacją do dalszego wysiłku.
Pamiętaj o niezbędnej technice pływania
Zdarzają się sytuacje, gdy początkujący triathloniści wybierają nieodpowiedni styl pływania, co skutkuje małą wydajnością ruchów i słabym rezultatem. Najlepiej zdecydować się na kraul, dzięki któremu zyskasz największą efektywność aktywności w wodzie. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym instruktorem, który uchroni przed popełnianiem podstawowych błędów. W ten sposób wypracujesz szybciej odpowiednią technikę i skrócisz okres przygotowawczy.
Gdzie trenować pływanie?
W treningu pływackim warto uwzględnić nie tylko aktywność na basenie. Warto uwzględnić w swoim planie trening na otwartych akwenach, gdyż w ten sposób łatwiej przygotujesz się na niełatwe warunki, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć podczas tej konkurencji triathlonu.
Pływanie – o czym pamiętać?
- Odpowiednia technika – jest kluczowa dla osiągnięcia jak największej efektywności każdego ruchu, a ponadto przekłada się na bezpieczeństwo aktywności fizycznej. Ogromne znacznie ma poprawne układanie dłoni w czasie wyciągania ręki z wody. Ustawienie dłoni powyżej łokcia może być równoznaczne z utratą równowagi i rytmu pływania, przez co mocno stracisz na wydajności. Nie bez znaczenia jest też horyzontalne położenie torsu, co oznacza, że ciało należy ułożyć równoległe do dna akwenu. Pamiętaj także o pracy biodrami.
- Trening na otwartych akwenach – dobre umiejętności pływackie mogą okazać się niewystarczającą, byś ukończył swój pierwszy triathlon z zadowalającym rezultatem. Trening na otwartych wodach przygotuje cię znacznie lepiej do starcia z doświadczonymi triathlonistami niż uwzględnianie wyłącznie aktywności na basenie.
Jazda na rowerze – co uwzględnić w ekwipunku?
Buty i pedały SPD to jedne z podstawowych elementów wyposażenia dla osób, które chcą odpowiednio przygotować się do udziału w pierwszym triathlonie. Taki sprzęt pozwala na efektywną jazdę na rowerze. W przeciwieństwie do tradycyjnego obuwia, wpinane pozwala przedłużyć ruch i zyskać na wydajności.
O czym pamiętać w konkurencji kolarskiej?
- Tułów powinien być ułożony względem ramienia pod kątem prostym. Przemyślany układ ciała na rowerze zminimalizuje ryzyko marnowania twojej energii.
- Przerzutki warto zmieniać z kilkusekundowym wyprzedzeniem.
- Sprawne pedałowanie umożliwia szybką i efektywną jazdę.
Strefy zmian – czwarta dyscyplina
Doświadczeni triathloniści często mówią, że ta wszechstronna dyscyplina sportowa tak naprawdę składa się z czterech, a nie z trzech konkurencji. Czwartą dyscypliną, z którą musisz się zmierzyć jest strefa zmian, często lekceważona przez początkujących triathlonistów. W tym miejscu bardzo szybko i sprawnie musisz zmienić strój i sprzęt. Przygotowanie do kolejnej konkurencji powinno ci zająć jak najmniej czasu, bo każda sekunda może być niezwykle cenna. Przed udziałem w tego typu zmaganiach, popracuj też nad przygotowaniami ruchów, jakie będziesz musiał wykonać w strefie zmian podczas triathlonu.
Jak uniknąć dyskwalifikacji?
Jak na większości imprez sportowych, na zawodach triathlonowych obowiązuje regulamin i zasady, których należy przestrzegać. Chcąc uniknąć dyskwalifikacji, powinieneś pamiętać o wielu kluczowych sprawach. Na wielu zawodach zabroniony jest tak zwany drafting, czyli jazda na rowerze tuż za innym zawodnikiem. W zależności od regulaminu danej imprezy, jazda na kole wiąże się z karami czasowymi lub nawet dyskwalifikacją, której każdy początkujący triathlonista wolałby uniknąć.
Zanim wsiądziesz na rower w strefie zmian załóż kask. Choć wydawać mogłoby się, że kolejność tych czynności jest mało istotna, za niedopilnowanie jej możesz zostać wykluczony z zawodów.