Jak dobrać rakietę tenisową?
W ekwipunku każdego tenisisty fundamentalne znaczenie ma odpowiednio dobrana rakieta, która umożliwia maksymalne wykorzystanie naturalnego potencjału zawodnika i wykonywanie precyzyjnych uderzeń. W sklepach sportowych można znaleźć ogrom modeli różniących się wyglądem, wielkością i zastosowanymi w produkcji materiałami. Jak zatem wybrać tę najlepszą? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w poniższym artykule.
Rakieta do tenisa ziemnego – jak odczytywać parametry poszczególnych modeli?
Przed wybraniem się na zakupy do sklepu ze sprzętem sportowym warto wiedzieć, że renomowani producenci akcesoriów tenisowych uwzględniają wszystkie najważniejsze informacje na temat danej rakiety na jej ramie. Znajdziesz tam między innymi takie informacje jak waga, rozmiar główki, szerokość ramy, układ strun czy sugerowana siła naciągania. Takie dane są kluczowe w szczególności dla doświadczonych zawodników. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem, najważniejsze są: wielkość główki, waga oraz balans.
Ile waży rakieta tenisowa?
Waga rakiety tenisowej powinna być dopasowana przede wszystkim do stopnia zaawansowania danego zawodnika. Trzeba wiedzieć, że cięższa rama wymaga wykonania dłuższego zamachu, aby wykonać prawidłowo na przykład odbicie piłki serwisowej. Gracze rozpoczynający naukę gry w tenisa będą raczej wykonywać krótki zamach, wobec czego powinni sięgnąć po modele dedykowane początkującym tenisistom. Mężczyźni muszą zwrócić uwagę na modele ważące do 285 gramów, a kobiety – do 265 gramów.
Jaka wielkość główki rakiety do tenisa będzie odpowiednia?
Podczas wyboru idealnej rakiety do tenisa ziemnego należy zwrócić też uwagę na rozmiar główki. Modele z większą główką gwarantują dużą powierzchnię tak zwanego czystego odbicia. Każde uderzenie w tenisie powinno być bardzo precyzyjne. Rakiety z mniejszą główką zapewniają optymalne czucie piłki i większą mobilność podczas odbijania piłki do tenisa.
Biorąc pod uwagę wielkość glówki, rakiety tenisowe dzieli się na następujące kategorie:
- midsize (oznaczane skrótem MID),
- midplus (oznaczane skrótem MP),
- oversize (oznaczane skrótem OS).
Manewrowość, czyli dobry balans rakiety do tenisa
Balans to nic innego jak po prostu odpowiednie wyważenie rakiety tenisowej. Ten element w dużej mierze zależy od wagi danego modelu. Wyważenie może być neutralne lub skierowane na przykład na rączkę. Wybór zależy głównie od stylu gry danego zawodnika oraz jego umiejętności.
Układ strun w rakietach do tenisa
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru idealnej rakiety jest układ strun, czyli stosunek strun ułożonych poziomo do tych zlokalizowanych pionowo. Wyróżnia się układ otwarty i zamknięty. W przypadku tego pierwszego więcej jest strun pionowych niż poziomych, a w układzie zamkniętym sytuacja wygląda odwrotnie. Otwarty układ jest dobrym rozwiązaniem dla zawodników, którzy preferują dynamiczny styl gry i często wykonują manewr ścięcia piłki w tenisie. Ponadto jest to godna uwagi propozycja dla osób, które dopiero uczą się prawidłowego odbijania piłki. Zamknięty układ strun najczęściej jest wykorzystywany przez profesjonalnych tenisistów.
Jak rakieta tenisowa wpływa na komfort gry?
Dopasowanie rakiety do swoich potrzeb, oczekiwań i umiejętności jest niezwykle ważne zarówno w przypadku początkujących, jak i doświadczonych zawodników. Profesjonaliści dzięki dobrze dobranemu sprzętowi są w stanie uzyskiwać świetne efekty i nie wychodzić z formy. Z kolei osoby, które dopiero uczą się tej dyscypliny sportowej, dzięki dobrej rakiecie są w stanie szybko poznać i zrozumieć podstawowe zasady techniki wykonywania poszczególnych ruchów, co jest niezwykle ważne, jeśli chce się robić postępy. Właściwie dobrane właściwości rakiety, takie jak omawiana wyżej waga, rozmiar główki, balans czy układ strun, umożliwią Ci na przykład nauczenie się właściwej zagrywki. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na przeanalizowanie poszczególnych parametrów i zapoznanie się z ofertami popularnych producentów, którzy oferują solidnie wykonany sprzęt do tenisa ziemnego.